B-C

B ve C vitaminleri suda çözünen vitaminlerdir. A vitamin grubu dediğimiz A,D,E ve K vücutta depolanıp sonradan vücudun ihtiyacına göre kullanılır ama B ve C vitaminları depolanmaz özellikle B viaminleri değerlerini kaybederler.

Tek tek molekül yapılarını, hangi besinlerde bulunuduğunu ve molekül yapısını paylaşalım:

C Vitamini (Askorbik asit):

Vit-C

Vücudun toksinlerden ve mikroplardan arındırır. Dokuların yenilenmesinde yardımcıdır. Vitaminlerin en dayanıksız olanıdır. Hızlıca okside olur. Bazı vitaminlerin vücuttta kullanılmasında yardımcı olur. En önemli rolü kandaki kalsiyumun vücuta dolaşmasında destek olmasıdır.Her gün belirli dozda alınması gerekir. Alındığında idrarla birlikte vücuttan atılır.

C vitamini nelerde bulunur?

Turunçgillerde, yeşil biberde, karalahana,brokoli,çilek,ananas,kivi,mango,limon, soğan,kavun, karpuz gibi sebze ve meyvelerde bulunur.
Eksikliğinde diş etlerinde kanama, anemi, kemiklerde kolay kırılma, eklemlerde ağrı, damarların şişmesi, soğuk algınlığı, halsizlik, baş ağrısı, kap atışında artışı görülebilir. Vücutta fazla olması pek görülmez idrarla dışarı atıldığından dolayı ama aşırı tüketildiğinde karın ağrısı, ishal, midede gaz oluşumuna neden olabilir.

B1 Vitamini (Tiyamin):

Vit-B1

Bedeni enfeksiyonlara karşı korumada C vitamini kadar rol oynar. Suda erir ve iştah üzerinde ekilidir. Sinir dokuları için etkilidir. Kalp sağlını korumada öncüdür. Şeker hastalığında kontrol için görevlidir. Hazımsızlık tedavisinde de kullanılan B1 vitamini insanı nörolojik olarak sağlıklı tutar.

B1 vitamini nelerde bulunur?

Sebze, meyve, kuru meyve, yumurta ve karaciğer, bira mayası, maydonoz, kereviz,hindistan cevizi,yer fıstığı, bezelye, kuru üzün, nohutda bulunur.
Eksikliğinde çabuk yorulma, asabiyet, bacaklarda şişme, iştahsızlık, uyuyamama görülür.

B2 Vitamini (Riboflavin):

Vit-B2

Besin maddelerini enerjiye çevirde görev yapar. Kansızlığı önleyerek bazı kanser türlerinin önüne geçtiği düşülmektedir. Derimizin, sinirlerimizin ve gözlerimizin sağlığı için önemlidir.
B1 vitaminine göre daha kolay depolanır ama ışık tarafından kolaylıkla yok edilebilir.

B2 vitamini nelerde bulunur?

Domates, hurma, fındık, yerfıstığı, havuç, ıspanak, şeftali, erik, yoğurt, brokoli, pirinç, mısırda bulunur. Eksikliğinde dudaklarda çatlama, kulakta ve burunda pullanma, sidirim bozukluğu, saç dökülmesi, sersemlik, titreme görünür.

B3 Vitamini (Niyasin veya Nikotinik Asit):

Vit-B3

Kandaki yağ oranını dengelemek için görevlidir. En dayanıklı B grubu üyesidir. vücutta iki ko-enzim oluşturur. Yani enerji açığa çıkartır. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığının önüne geçer. Kandaki yağ oranını düşürür. Hava kirliliğinin, alkol ve sigaranın neden olduğu zararlarını vücuttan temizler.*

B3 Vitamini nelerde bulunur?

Kırmızı et, balık, buğday unu, mısır unu, yumurta, sütte bulunur. Eksikliğinde sesszilikte sesler duyma, dilde şişilik kızarıklık, depresyon görülür. Bunlar vücutta az miktarda azaldığında görülürken çok fazla miktarda azalırsa palegra dediğimiz derinin açık bölmelerinde kızarıklık oluşmasıdır. Önüne geçilmez b3 vitamini ile tedavi edilmezse ishal, unutkanlık ve bunama gibi rahatsızlıklarla ölümle sınuçlanır.

B5 Vitamini (pantotenik asit):

Vit-B5

Isı, asit (sirke gibi), alkaliler (bikarbonat) ile yok edilir. Böbrek bezinin fonksiyonunda ve antikorların yapımında önemli rol oynar. Tek başına alınmasında sorun yoktur.
Eksikliği ciddi rahatsızlığa neden olmaz. Ancak azaldığında baş dönmesi ve kas güçsüzlüğü görülür.

B6 Vitamini (Piridoksin):

Vit-B6

Yağ ve protein dengesinde rol oynar. Karbonhidratlardan açığa çıkan enerjinin depolanmasında önemli rol oynar. Hemoglobin oluşumda da görevlidir.Ağır spor yapanlar özellikle B6 vitamini almaları gerekir. Isıya karşı dirençli ama suya karşı dirençsizdir. Vücutta hızla ko-enzimlerin bünyesine katılır.

B6 Vitamini nelerde bulunur?

Kepekli gıdalar, muz, hindi, tavuk, biftek, patates, süt bezelye, ceviz ve avakadoda bulunur. Eksikliğinde böbrek taşına neden olabilir. Huysuzluk, ellerde titreme, uykusuzluk, unutkanlık görülür.

B12 Vitamini (Siyanokobalamin)

Vit-B12

Kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar. Yağ asitlerinin metabolizmasında görevlidir. İnsanlarda toksit etkisi yaratmaz.

B12  Vitamini Nelerde Bulunur?

Kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti, yumurta, tavuk, yağsız yoğurtta bulunur. Eksikliğinde kırmızı kan hücrelerinde azalma görülür. Öldürücü anemiye neden olur ve ölümle sonuçlanır. Eğer folik asit alınmışsa bu eksiklik gizlenir ve B12 vitamin eksikliği gün geçtikçe artar.

Bu vitaminlerin fazlası veya eksikliği kan testinde çıkmaktadır. Özellikler kronik rahatsızlığı, sürekli ilaç kullanımı olan hastalar başta olmak üzere vitamin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışın.

Leave a Reply