Bağımlılık

Kronik bir hastalık olarak da tanımlanan bağımlılık biyo-psiko-sosyal bir hastalıktır. Bir maddenin yaşamı ve sağlığı olumsuz etkilemesine rağmen kullanımına devam edilmesidir.

Morfin, alkol,eroin,kokain,amfetamin ve sigaranın aktif maddeleri kimyasal yapıları nedeniyle kana ve beyne çok hızla ulaşır. Bu maddeler beyinde dopamin  denilen bir maddenin düzeyini ve keyif duygusunu arttırır. Kullanımını artırdığı için beyinde depomin giderek azalır.

Aşağıdakilerden sadece 3’ünün 12 aylık bir süre içerisinde görüldüğü kişi bağımlıdır.

 • Kullanılan madde miktarının sorunlara rağmen giderek artırılması.
 • Bırakma çabalarının boşa çıkması.
 • Maddeyi sağlamak, kullanmak veya bırakmak için çok fazla zaman harcanması.
 • Sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azaltılması veya bırakılması

Uyuşturucunun Ölüm Nedenleri

Kaçak veya gizli üretilmiş uyuşturucunun saflık derecesi (aktif maddenin miktarı) her pakette farklıdır. Bir pakette saf uyuşturucu miktarı %4-%80 oranında değişir. Kullanan kişi aldığı dozun miktarını ayarlayamaz ve bilmeden yüksek doz alabilir. Bunun sonucu ölümdür.

Morfin ve eroin kullananlarda ölüm nedeni solunum depresyonuyke, kokain ve amfetamin kullananlarda ise kalp krizi veya beyin kanamasıdır. Kokain kullanmak insanın ruh halini bozar, paronoya ve olmayan şeyleri duyma başlar. Giderek kalpte ritim bozukluğu ve klapte oksijenlenme eksikliğine giden bozukluklar oluşur. Sonunda göğüs ağrısı ve solunum felcine gidiş ile ölüm gerçekleşir. Beyne olan etkisiyle vücutta felç de gelişebilir.

Esrar Sorunsalı

Esrar diğer uyuşturucular gibi masum değildir. Kişide majör veya minör olarak manik depresyona sebep olur. Esrar kullanma akıl hasttalığı ile sonuçlanabilir.

Bazı söylemlere göre esrarın zihni açtığı söylenir. AKSİNE esra zihni bulanıklaştırır. Hafıza, anlama, karar verme ve konuşma gibi yetileri zayıflayabilir.
İçildikten 1-2 saat sonra etkisinin geçtiği söylenir. AKSİNE haftalarca sürebilir.
Bir kere içilince diğer uyuştırucular kullanılmaz. AKSİNE başlanıldığında diğer maddelere yönelim artar.

TEDAVİSİ YOKTUR. Psikolojik destekle bireyin esrara devam etmeme, bırakma isteğinin istikrarlı şekilde sürdürmesi gerekir.

Sakinleştirici İlaçlara Bağımlılık

Diazepam

İlaç bağımlılığına son zamanlarda artış olmuştur. Özellikle psikolojik ve ağrı kesici ilaçlarda bu artış fazladır. İlaç bağımlılığı  ilaç ya da ilaç gibi dışarıdan alınan bir maddenin fizyolojik, ruhsal ve toplumsal yöndeki olumsuz etkilerine karşın tıbbi amaç dışında kullanılmasına yol açan alışkanlık haline gelmiş bir davranış biçimidir.

Alprazolam

Doktorlar ani üzüntü, nedensiz korku gibi durumlarda uygun gördüğü dozlarda verdiği ilaçlar, düşük dozda sakinleştirirken yüksek dozda uyku veren ilaçlardır. Bu ilaçlar bir kaç hafta sonra bağımlılık yapar. İlaç bağımlılığı sosyal, psikolojik ve beslenme alanlarında bozukluklara neden olabilir. Sosyal ilişkilerde çöküşler yaşanabilir bu durumda toplumdan dışlanma ilaca daha fazla yüklenme hatta bazen intihara sebep olabilir.
İlaca bağımlılık fark edilemeyip doktordan sıkca yazdırılması istenebilir. Bu bağımlılı gidermenin yolu psikolojik destekdir.

Sigara Bağımlılığı

 

Nikotin

Sigara zamanla kişide psikoloji ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Bağımlılığa sebep olan nikotin ilk başta adrenalin salgılanmasına neden olarak uykuyu açar. Kan şekerini yükselttiği için iştahsızlık yapar. Yalancı bir sakinleştiricidir. Sigara başta damarların yapısını,akciğerleri bozarken diğer sistemleri de etkileyerek kansere yakalanmayı sağlar.

Sigarayı bıraktıktan sonra …

 • Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar.
 • 6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar.
 • 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • 2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir.
 • 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.
 • 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.
 • 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.
 • 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Sigaranın yol açtığı rahatsızlıklar

Sigarayı bırakmak için ALO 171 i arayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından da geçtiğimiz yıllarda ücretsiz sağlanabilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar her ilde olan sigara bırakma merkezlerinin önerisi ve gözetimi altında kullanılmalıdır.

Alkol Bağımlılığı

Alkol aslında etil alkoldür ve vücuda alınan karaciğerde işlenen diğer maddelerden farkı yoktur. İnsanlar ömür boyu ilaç kullanımda endişe yaşarken alkol kullanımında endişe duymazlar halbuki aynı durum söz konusudur.

Bir şişe/kutu birada veya bütün alkollü içeceklerin bir kadehinde yaklaşık 15 mililitre (bir yemek kaşığı kadar) etil alkol bulunur. Alkol miktarı az veya çok olan içkilerde çok da bir fark yoktur. Alkol içeriği az olan mesela biraz gibi içim miktarı çok büyüktür. Alkol içeri çok olanda ise içim miktarı çok küçüktür. Yani oranlar ne olursa olsun alınan miktar hepsinde aynıdır.

Alkol içildiğinde hemen ve hızla vücuda dağılır. Buna beyin dahildir. 40 dakika sonra kanda en yüksek seviyeye ulaşır. Bu süreçte karaciğerde işlenerek zararsız hale getirilmeye çalışılır.

3 kutu bira – bir buçuk duble rakı,viski veya votka içildiğinde trafikte araba kullanılmaz!

Yol açtığı sorunlar

 • Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserleri
 • Doğru düşünme, karar verme ve hareket etme gibi beynin işlevlerini bozması
 • Uyku bozuklukları, baş ağrısı, göz tahribatı
 • Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları
 • Kan pıhtılaşmasını engelleme
 • Karaciğerde ağır hasar

Alkolün etki süresi  cinsiyete veya genetik yapıya göre değişebilir. İçki kansa anca 2 saat sonra tehlikeli seviyeden aşağı iner. Bunun süresi kadınlarda daha yavaştır. Bazı kişilerde ise genetik olarak karaciğerde bir enzim eksikliği nedeniyle az miktarda alkol almak bile mide bulantısı, kusma ve yüzde kızarmaya neden olur.

Alkolün Yıkıcı Etkileri

 1. Erkeklerde uzun süre alkol kullanımı sonucu meme dokusunda büyüme, testislerde küçülme olur. Bunun sebebi karaciğerin yeterlli çalışamayıp hormon dengesini sağlayamamasıdır.
 2. Karaciğerde yağlanmaya sebep olur. Alkolün bırakılmasıyla bu yağlanma azalır. Devam edilirse siroz ve karaciğer yetmezliğine doğru ilerler. Bu süreçte mikrobik hastalıklara yakalanma riski artar ( HepatitA, Hepatit B, Hepatit C) bu hastalıklar şiddetli geçer.
 3. Alkol bağırsak duvarlarının kalınlaşmasına neden olur. Faydalı besin maddelerinin emilimi zorlaşır. Yapı bozulduğu için kansere yakalanma riski artar.
 4. Pankreas alkole çok duyarlı bir organdır. Hafiten ölümcüle kadar pankreas iltihabı gerçekleşir.
 5. Beyin ve sinirlerde alkol kullanımıyla yaygın hasar oluşur. Denge kuramama, göz kaslarınıda felç ve devamlı bilinç bulanıklığı olur.

Alkol ve İlaç Kullanımı

Alkol vücuda alınan yabancı bir madde olduğu için ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikler diyabet hapları, sakinleştiriciler, sefalosporin grubu antibiyotikler ve metronidazol denilen antibiyotik ve kalsiyum kanal blokeri olan tansiyon ilaçları kullanımında alkol kullanmak zararlı etkilerini daha da arttırır.

Alkol ile bilrlike ağrı kesici almak da mide kanamasıyla sonuçlanabilir.


İleri okuma ve detaylı bilgi almak için bazı Yeşilay‘ın sitesine, sigarayı bırakmak için ALO 171‘e, antibiyotiklerle ilgili The Chemisttry sayfasındaki yazıya ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply