Günlük yaşantımızda özelliklede ev hanımlarının mutfak ve banyoda kullandığı lavabo aç hayat kurtarıcı gibi gözükse de aslında çok tehlikeli bir maddedir.

Sanayinin gelişmesi ile birçok farklı formüle ve karışıma sahip lavabo aç üretilse de en kolay ulaşılabilen ve birçok kişinin kısa sürede sorununu çözen küçük toplar şeklinde olan NaOH (sodyum hidroksit) ‘tir.

Yapısı

Suda kolay çözünen, yumuşak-sert, beyaz, toz yada küçük toplar halinde bulunan kuvvetli baz, aşındırıcı, tahriş edici bir dezenfektandır.

Neden kullanılır?

Birçok sebepten ötürü giderlerde biriken atıklar suyun geçişine engel olur. Giderlerde biriken su birikintileri kötü kokuya sebep olacağı gibi birçok mikroba da ev sahipliği yapar. Bu problemleri çözmek için evde, işyerlerinde, okullarda,  yani bu sorunların oluşabileceği her alanda kullanılır. Tuvalet ve lavabo dahil tüm giderlerde görülebilen tıkanıkların giderilmesi için en pratik çözümdür. Çünkü herhangi bir yeri kırıp dökmeden birazcık lavabo aç kullanıp su dökerek problemi çözebilirsiniz. Bu çözüm genellikle istenilen sonuca ulaşır ama yetersiz kaldığı noktalarda vardır.

Nasıl kullanılır?

Lavabo aç tıkanıklığın olduğu lavabo giderine yada tuvalete dökülür ve üzerine bol ve mümkünse sıcak su dökülür. Sıcak su çözünmeyi hızlandırır, bol ise lavabo açın aşındırıcı özelliğini azaltır ve madde daha çok çözünüp daha fazla alanı çözer. Lavabo açlar bazik yapılı maddeler oldukları için ve kuvvetli bazlardan yapıldıkları için sorunumuzu çözerken giderimizi aşındırabilir. O anlık soruna çözüm olsa da bir sonraki soruna yol açabilir.

Neden tehlikelidir?

Lavabo açlar direkt kuvvetli baz olan NaOH (sodyum hidroksit)’ tir yada kuvvetli baz içerikli diğer ürünlerdir. Bu maddeler çok tehlikelidir. Kullanırken eldiven takmaya, koruyucu gözlük kullanmaya ve çıkan dumanını solumamaya dikkat edilmelidir. Ten ile temasında yada göze sıçraması durumunda bol su ile yıkanmalıdır ve bir doktora başvurulmalıdır. Vücutla temasında yakma, kaşındırma, temas ettiği bölgeyi tahriş etme özelliği vardır. Sağlığımızı tehdit eden maddeler olduklarından dolayı sürekli kullanılmamalıdır. Sürekli lavabo aça ihtiyaç duyuluyorsa başka bir sorun vardır ve uygun müdahale yapılmalıdır. Çünkü anlık çözüm asıl sorunu büyütebilir.

Peki neden bu maddeler asidik değil de baziktir?

Asit lavabo ve giderleri deler. Zayıf asit ise sorunu tam çözmediği için kuvvetli baz içeren ürünler kullanılmıştır. Fakat bunları sürekli kullanmakta hem sağlığımız için hem de giderlerimiz için bir tehdittir.

Leave a Reply