Süt, canlıların doğdukları andan itibaren yaşamı sürdürmek için gerekli olan, farklı sürelerde süt bezlerinden salgılanan, her canlıda yapısı farklılık gösteren temel gıdadır.

Memeli tüm canlıların süt bezleri vardır. Fakat teknolojik olarak işleme hayvanlar için geçerliyken insan sütü için bu söz konusu değildir. İnsan sütü yapısal olarak en çok inek sütüne yakındır.

Peki anne sütünde hangi bileşenler vardır?

Protein: anne sütü inek sütüne kıyasla daha besleyicidir. Anne sütü daha kolay sindirilir,daha az bulaşıcılık (anti-enfektif) özelliği taşır ve daha az alerjiye sebep olur.

Şeker: Anne sütü%80-90 oranında laktozdan oluşur. Anne sütünde lakaroz bulunmadığı için bebeğin tatlı maddelere alışma olasılığı azalır. Ama bu durum bebeğin dişinin çürümesinin önüne geçer.

Yağ: Anne sütü özellikle temel yağlar bakımından zengindir. Organizmanın üretemediği belli başlı yağları içerir. Anne sütü vücut tarafından iyi emilir ve bağırsaklar tarafından iyi sindirilir.

Madeni tuzlar:anne sütünde pek madeni tuz yoktur. Bu durum bebeğin böbreklerinin küçük olmasında dolayı dolayı madeni tuzları atamayacağından büyük önem arz eder.

Vitaminler:Annenin dengeli beslenmesi durumunda anne sütündeki vitaminler, D vitamin de dahil olmak üzere, yeni doğan bebeğin gereksinimlerini karşılar.

Kalsiyum: Anne sütündeki kalsiyum inek sütüne kıyasla daha azdır. Ancak bu sayede, bağırsaklar tarafından emilmesi de daha kolaydır.

Sodyum: Anne sütündeki sodyum miktarı yeni doğan bebeğin tuz tadına alışmasını engelleyecek kadar azdır. Sodyum, zaman içinde damar tansiyonundan korur.

Su: Anne sütündeki su miktarı yeni doğan bebeğin gereksinimini tamamen karşılar.

Süt şekeri: Laktoz

Laktozun yapısı

Formül: C12H22O11

Glikoz ve galaktozun glikozit bağıyla bağlanması sonucu laktoz oluşmuştur. Ve laktoz süt şekeri olarak bilinir.

Laktozun Yapısı

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz peynir, süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan şeker çeşitlerinden biridir. Laktoz intoleransı olanların ince bağırsakları bu şekeri parçalayamaz. Bu yüzden kişide mide spazmı, şişkinlik ve hatta ishal oluşur.Laktoz intoleransı oldukça yaygın bir problemdir.

Bu problemi geçirecek bir ilaç  yoktur. Tek çözümü laktoz içeren besinleri kullanmamaktır.

Süt alerjisi ve laktoz intoleransı birbirine karıştırılmamalıdır. Süt alerjisi ciddi problemlere sebep olurken, laktoz intoleransı birçok sıkıntıya sebep olmasına rağmen maalesef ciddi bir problem olarak görülmez.

Laktoz intoleransı belirtileri

Mide gazı ve geğirme

Mide şişkinliği

Mide ağrısı

Mide guruldaması

Mide bulantısı

İshal – süt ürünlerini sindirdikten 1-2 saat sonra

Laktoz İntoleransı Nedenleri

1) Doğuştan

Bazı insanlarda laktozu işlemek için gerekli gen bulunmaz. Bu görece nadirdir ama derhal dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

2) Hastalık

Başka bir hastalık veya sorun laktoz intoleransına neden olabilir. Örneğin, çölyak hastalığı bağırsakların düzgün işlemesini engelleyerek laktoz intoleransına yol açabilir.

3) Yaşlanma

İnsanlar yaşlandıkça, süt ürünlerini daha zor sindirirler. Laktoz intoleransının en yaygın nedeni budur.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM DİLERİZ…

Leave a Reply