Nerede bu soy gazlar?

Soy gazlar: Helyum,Neon, Argon, Kripton, Ksenon ve Radondur. İsmen bilmesek bile hayatımızın bir çok alanında bu gazlarla iç içe yaşıyoruz. Soy gazları sıfırıncı gaz, 8A grubu ve asal gaz diye de adlandırabiliriz.

İlk olarak argona asal gaz (soy gaz) denilmiştir. Asal kelimesi Yunancada ”etkin olmayan” anlamına gelmektedir. Asal gazların değerlikleri sıfırdır. Periyodik tabloda aynı zamanda sıfırıncı grup veya 8A grubu olarak adlandırılır. Bu gazların elektron alıp verme yetenekleri yoktur. Kimyagerler bu gruptaki elementleri harekete geçirmeye çalıştılar ama başarılı olamadılar.

Peki biz bu gazları hayatımızın hangi alanlarında kullanıyoruz? 

Helyum (He):
Helyum gazı çoğumuzun bildiği uçan balonlarda kullanılır. Dalgıçlar da oksijen ile silindir şeklindeki oksijen tüpünde bulunur. Dalgıçların vurgun denilen durumu yaşamaması için kullanılır.

 

Neon (Ne):
Geceleri sokakları süsleyen ışıkları düşünün. İçerisinde Argon ve Neon gazları bulunur. Ayrıca tüplü televizyonlarının tüpünde de bulunan neon gazı soğutucularda da bulunur.

 

Argon (Ar):
Argon gazı yukarıda bahsettiğimiz neon gazıyla sokaklardaki lambalardai floresanların içinde bulunur. Radyosyonun ölçülmesinde kullanılan cihazlarda bulunur.

 

Kripton (Kr):
Flaş lambalarında kullanılır. Fotoğrafı çektiğinizde anında patlayan ışık kriptonun sayesinde olmaktadır. Bazı katılara katılarak kimyasal analizlerde kullanılır.

 

Ksenon-Xenon (Xe):
Ksenon bir radyoizoptur. Kendisi çok zehirlidir. Kendisi gibi bileşikleri de çok zehirlidir. Bazı bakteri öldürücü ışınlarda kullanılır. Kimyanın alt dalı olan analitik kimyada oksitleyicidir.

 

Radon (Rn): 
Bazı kanser türlerinin tedavisinde ve radyosyon gerektiren hastalıklarda, deprem ölçerlerde de kullanılır.

 

 

Çevremizde kullanım alanları geniş olan soy gazlar arasında çok zehirlileri yaygın değil sadece belli alanlarda bulunuyor.
Acaba soy gazları neden harekete geçiremediler? Fizikçilerin hesaplamadığı bir şeyler mi var ? Yoksa kimyacılar maddeleri birbiri ile reaksiyona sokmanın bütün yollarını denemediler mi?

 

Leave a Reply