Siyah renginin babasıdır aktif karbon ama aktif karbon nedir?

Bazılarımız ”mangal kömürü” olarak duymuş olabilir. Evet, yanlış değil en yaygın olarak mangal kömürü olarak bilinir. Dikkat etmemiz gereken noktaları var elbette. Örneğin, mangal kömüründeki o aktif kömürü cildinize uygulayamazsınız. Kozmetikte kullanılan aktif karbonla yapısal olarak farklılık gösterir. Bu farklardan ve nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğz.

Öncelikle aktif karbon doğal değil, tıbbi ortamda üretilir. Aslında doğal bir kaynağın örneğin hindistan cevizi kabuğu veya badem, kayısı çekirdeklerinin yakıldıktan sonra kurutma, ısıtma karbondioksit veya buharla oksidize ediliyor. Bu nedenle üzerinde küçük delikler oluşuyor. Kozmetikte kullanılan aktif karbon kömür değildir! Aktif karbonların adsorpsiyon kapasiteleri, yüzey alanı olarak sıralarsak fındık> kayısı> ceviz> bademin kabuklarından elde edilen aktif karbonlardır.

Kullanım alanı oldukça geniştir. Gaz maskelerinde, cilt bakım ürünlerinde, diş beyazlatmada hatta su arıtmada kullanılır. Keşfi 1920’lere dayanan aktif kömürü toz halinde ilk olarak şehir sularında denemişler. Bir süre sonra şehir sularında eklemeyi bırakmışlar ama sulardaki kötü kokuyu ve artımayı en iyi şekilde yaptığı için aktif karbon tekrar hayatımıza girmiş. 1927’den beri neredeyse her endüstride kendisini görebiliriz. Su için kullanılacaksa dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Aktif karbon, organik maddeleri tutar. Eğer suda bakteri varsa onun beslenip üremesi için güzel bir ortam sağlar ve bu da hastalığa neden olabilir. Bu yüzden suda kullanmadan önce ve sonra su, dezenfekte edilmelidir.

Aktif karbon bir çok endüstride bulunuyor dedik. Son zamanlarda kozmetik dünyasında popüler olan aktif karbon gıda sektöründe de kendisinden baya söz ettiriyor. Örneğin, aktif karbonlu limonata, waffle, kahve gibi… Mide sağlığı için de yararlı olduğundan bahsetmiyoruz bile. Tabi her şeyin bir dozu ve kişisi vardır. Eğer aktif karbon tüketimi sizi hasta ediyor, yan etkileri oluyorsa uzak durmalı ve bu modaya uymamalısınız. Aynı şekilde cildinizde tahriş ve iritasyona neden oluyorsa anında bırakmalı ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bir uyarı daha evet dişleri bembeyaz yapma özelliğine sahiptir kendisi ama işlem görmemiş dişler için bu durum geçerli. Kesinlikle kaplaması veya diş teli olan kişiler aktif karbon kullanmamalı. Biz her ne kadar burada kimlerin kullanması kimlerin kullanmaması gerektiğini belirlesek dahi siz eğer hayatınızın bir köşesine bu aktif karbonu var edecekseniz öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Özellikle ağız ve diş sağlığınız için çok önemli bir uyardır bu 🙂

Ve gelelim aktif karbon maskelerine;
Birazdan vereceğimiz tarifi öncelikle cildiniz küçük bir bölgesinde test edin. Her hangi bir yanma, kaşıntı, tahriş veya kızarma oluşursa kesinlikle uygulamayın.

Akif Karbon Maskesi

1-2 kapsül aktif karbon ve cildiniz için kullandığınız bitkisel bir yağ ile karıştırın. Temiz bir fırça ile yüzünüze uygulayıp-15-20dk bekletip yıkayın. Tercihen içine kil ve karbonat da ekleyebilirsiniz. Macun kıvamında olduğunda maskeniz hazır.

Leave a Reply