Metalleri nasıl tanırsınız?’  dediklerinde hemen katı, parlak şeyler gelir aklınıza.

Çok yanlış değil, ama kural dışı olanları da var. Kimi metaller sıvılara benzer. Avucunuza bir parça galyum yada sezyum koyun, hemen eriyeceklerdir. Çünkü erime noktaları 30°C’nin altındadır bunların. Hala arı metal olarak elde edilememiş olan fransiyum oda sıcaklığında sıvı olan bir metaldir, 300°C’de kaynar. -39°C’de donar; bu nedenle iyi bir termometre sıvısıdır. Ama kaynama ve donma noktaları arasındaki fark en büyük olan metal cıva değil, galyumdur. 29,8°C’ de eriyen galyum ancak 2403°C’ de kaynamaya başlar, bu nedenle çok yüksek sıcaklıkları ölçmek için galyum cıvadan daha iyi bir sıvıdır.

Bir kurşun teli kibrit alevinde bile eritebilirsiniz. Kalay tabakası ateşe atıldığı anda erir. Ama Tungsten, Tantalum, Renyum gibi metalleri eritmek için sıcaklığı 3000°C’nin üzerine çıkarmanız gerekir. İşte bu nedenle elektrik ampullerinin telleri Tungsten ve Renyum’ lu alaşımlardan yapılır. Kaynama derecesi yüksekliği rekoru hangi metalde diye sorarsanız 4600°C ile Hafniyum’da. Bu metali eritmek için güneşe götürmek gerek nerede ise, çünkü ancak orada sıcaklık 5600-5800°C arasında.

Asıl ilginç olan normal koşullarda gaz olan bir metalin varlığı. Şaşırmayın, henüz böyle bir metal bulunmadı. Bilim adamları cıvadan daha ağır bir metal olsa idi onun Periyodik Çizelgenin 8. grubunda ve de 7. Katta oturacağını ve oda sıcaklığında gaz olacağını öngörüyorlar. Merak edip çizelgeye bakarsanız boş bir kutu göreceksiniz orada doldurulmayı bekleyen ve de dolduğu gün pek çok kimya kitabının yeniden yazılmasına yol açacak olan. Elektronikçiler gaz bir metali uzun zamandır dört gözle bekliyorlar. Her şeyi daha küçük, daha hafif yapmayı amaçlamış olan bu meslek grubu için bir gaz metal çok iyi bir malzeme olacak.

Leave a Reply