Sağlığa zararlı olan kimyasallarla evinizi temizlemek istemezseniz sirkeden yardım alabilirsiniz. Sirke temizlik olarak kullanılmasının yanı sıra parlatıcı ve böcek önleyicidir. Evet temizlik açısından iyi olsa da bazı yüzeylerde kullanılmamalıdır. Ahşap sandalye masa gibi ürünlerde solmalara ve aşındırmalara neden olabilir. Mutfak tezgahlarındaki mermerleri aşındırabilir. Çamaşır veya bulaşık makinasında kullanımda bardak ve çatalları parlatsa da hortumlara zarar verebilir. Bıçak temizliklerinde ise bıçağı köreltebilir. Bunların nedeni sirkenin asidik yapısının yani aşındırıcı soldurucu özelliğinin de olmasıdır. Kullanım yerlerinde seyreltilmesi önerilmektedir.

Sirke çeşitlerinde beyaz sirke, ev temizliği ve meyve ile sebzelerin yıkamada; üzüm sirkesi, cilt bakımı ve sağlık için kullanılabilir. Beyaz sirkeyle hazırlanmış su dolu bir kaba meyve ve sebzelerinizi bekleterek zararlı zirai ilaçlardan uzaklaştırabilirsiniz. Üzüm ile elma sirkesi her ne kadar cilt, vücut ve saç bakımlarının vazgeçilmezi olsa da kesinlikle doğrudan uygulanmamalıdır. Hassasiyeti arttırır cildinizde aşırı kuruma pullanma ve eğer hassas bir cildiniz varsa yaralara neden olabilir. Dikkatle kullanılması gereken sirkeyi evlerimizde gönül rahatlığı ile kullanmak için aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz.

Tarif 1: 

Malzemeler:
-1 Portakalın kabukları
-2 tane çubuk tarçın
-Bir tutam kuru karanfil
-2 Bardak beyaz sirke

Yapımı:

Bir kabın içersine malzemelerin hepsini koyup 2 hafta bekleyin. 2 haftanın sonunda sprey şişesine koyup mutfakta ocakları temizlemek için kullanabilirsiniz. Yağı ve kiri sökmek için etkili olacaktır.

Tarif 2:

Malzemeler:
-2-3 dal kuru biberiye
-2 limonun kabuğu

Yapımı:

Cam bir kabın içerisine malzeleri koyup alabildiğince beyaz sirke ekleyin ve 2 hafta bekletin. Sprey şişelerin içersine koyup dezenfektan olarak kullanabilirsiniz.

Tarif 3:

Malzemeler:
-1 Demet kuru lavanta
-Beyaz sirke

Yapımı:

Cam kaba lavantaları koyup üzerine alabildiğince beyaz sirke koyun 10 gün bekletin. Daha sonra üzerine seyreltik su ekleyin.** Süzdükten sonra sprey şişelerinde koyup koku giderici olarak kullanabilirsiniz.

Tarif 4:

Malzemeler:
-Bir tutam çam yaprakları
-Beyaz sirke

Yapımı:

Cam bir kabın içerisine malzemeyi koyup alabildiğince beyaz sirkeyi ekleyin ve 3 hafta bekletin. Zemin parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Seyreltik su**: Kimyasal ürünler satan yerlerden veya internetten ”saf su” olarak temiz edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir husus da bu su içilmek için kesinlikle uygun değildir! İçildiği takdirde hücrelerde su kaybına neden olur.
Cam kap kullanılması önerilmektedir. Çünkü plastik kaplarda da aşınma görülebilir ve karışımlar etkili olmayabilir. Sirkelerin plastik kaplarda satılması o sirkeye uygun plastiğin içine konulmasıdır. Mutfaklarda da 5 numara plastik kullanımına dikkat edin. 3,6 ve 7 numaraları plastiklerden kesinlikle uzak durun.

Leave a Reply