SEROTONİN

Mutluluk denildiğinde aklımıza gelen ilk hormonlardan birisi olan serotonin, canlılık gibi güzel hislerimizi veren nörotransmitterdir.

Mutluluk dışında kendimize duyduğumuz güven ve değer ile doğrudan ilişkisi de bulunmaktadır. Başarılarımıza duyduğumuz hisler, ihtiyaç haline dönüşerek serotonin sayesinde giderilmektedir. Buradan çıkaracağımız sonuç, mutluluk olmadan bir işe kalkışmanın zorlayıcı olmasıdır. Serotonin hormonunun vücudumuzda geri emilmesi sonucunda depresyon gibi pek çok psikolojik sorunlar çıkar. Psikolojik ilaçlarda bu gibi durumlarda serotonin geri alım inhibitörü olarak sertralin türevi ilaç tedavisi başlanır. Böylece, serotonin hormonunun düzgün salgılanması amaçlanarak, depresif durumdan çıkılmasına yardımcı olur. D vitamini eksikliğinde de serotonin hormonunun salgılanması yavaşlayarak depresif hale bürünmeyi tetikler. Bu sebeple, belli miktar güneş ışığının doğal serotonin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Güneş dışında gıda olarak serotonin hormonu üretim safhasını hızlandıranlar ise; B6, B12, B9 vitamini içeren gıdalar, süt ürünleri, kırmızı et, yumurta, kuru yemişler, hindi eti ve soya fasulyesi gibi gıdalardır.

OKSİTOSİN

Oksitosin, beyinde hipotalalamusta sentezlenen memeli hormonudur. Memelilerde ki en büyük rolünü üremede gösterir. Düzgün ve sağlıklı salgılanmasıyla anne adaylarının doğumunu kolaylaştırır ve süt salınımıyla emzirmede büyük rol oynar. Oksitosin hormonunu kişilik ve davranışlar üzerindeki etkisini görebiliriz. Örneğin, sosyalleşme, anksiyete, bireyler arasındaki bağ ve annelik güdüleri oksitosin hormonuyla bağlantılı davranışlardır. Oksitosin ”aşk hormonu” olarak da bilinir, bu duygusal hissimiz de yine oksitosin hormonu sayesinde gerçekleşmektedir. Oksitosin hormonunun eksikliğinde kaygı (anksiyete), huzursuzluk, gerginlik, migren görülmektedir. Oksitosin hormonu eksikliğinde, arttırmak için, yumurta, zeytin yağı, balık yağı, acı biber ve bol meyve tüketilmeli; su içilmelidir.

DOPAMİN

Dopamin, vücudumuzda doğal olarak üretilen kimyasaldır. Dopamin hormonu eksikliğinde, parkinson ve depresyon gibi mental sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak sinir sistemimizde önemli konum taşımaktadır. Dopamin eksikliğinde, dopamin içeren ilaç tedavisi uygulanır. Bu tür ilaçlar, kalp atışını hızlandırır ve kan basıncını yüksek seviyeye getirir. Bu sebeple, fazla salgılanması da tehlikeli olabilmektedir, doktor gözetiminde dopamin seviyesi bastırılarak ya da yükseltilerek dengede tutulmalıdır. İlaç dışında, dopamin hormonu düzenli egzersiz yapılarak ve bol proteinli gıdalarla beslenerek yükseltilebilir.

Serotonin, Oksitosin ve Dopaminin Duygulara göre Salgılanma Miktarı

AnksiyeteAşkMutlulukDepresyon
Serotonin————————-
Oksitosin————–—–
Dopamin—————–——-

Leave a Reply