İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kadriye Ertekin tarafından geliştirilen güneş kremi sayesinde artık cildimiz zararlı güneş ışınlarıyla bile dost olacak.

 Bildiğimiz üzere, güneş ışınları bronzlaşmak, kimileri için ise psikolojik rahatlama olarak sevilse de  zararlı etkenleri saymakla bitmez. Işınlar cildi erken yaşlandırarak, sarkmalar oluşturarak ve damarları genişleterek koyu cilt lekelerine sebep olur. Bir diğer sonuç ise akla ilk olarak gelen cilt kanseridir. En yaygın kanser türlerinden biri olan cilt kanserinin sebeplerinden biri ise yine güneşten gelen zararlı ışınlardır. UV ışınları gündüz etkilerini gösterdiği için hayati sonuçlar doğurabilir. Prof. Dr. Kadriye Ertekin bütün bu kötü sebepleri hafifleterek biz insanlar için artık zararlı ışınlardan kaçmak yerine onlarla bütünleşme fırsatı verdi. İçeriğindeki formül sayesinde güneşten gelen ışınların zararlı davranışlarını tersi haline yani faydalı hale getiriyor. Herkesin kullandığı standart güneş kremleri zararlı ışınları emdiği için tam koruma sağlamıyor. Ancak bu yeni formül sayesinde her şey tamamlanmış olacak. Bu gururlu formül, UV bölgesi ışınlarını cildimize faydalı olan kırmızı dalga boylarına dönüştürüyor. Bu ışınlar dokularımızı iyileştirdiği için ciltte yaşlanmayı önleyip canlılık sağlıyor. 

Akademik Bilgi

Uzmanlık  Alanları: Floresans Spektroskopisi, Zaman Çözümlemeli Floresans, Optik sensör geliştirme, Fiber optik kimyasal sensörler, Kimyasalların güvenli kullanımı, İş yerlerinde kimyasal hijyen 

Lisans  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü  1986 
Yüksek Lisans  Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı  1997 
Doktora  Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı  2001 
Yardımcı Doçent  Dokuz Eylül Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi  2003 
Doçent  Dokuz Eylül Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya  2005 
Profesör  Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi 2011

Prof. Dr. Kadriye Ertürk akademik kariyerini ışınların etkenleri üzerine yapmıştır ve bu formül üzerinde 3 yıldır çalışmaları bulunmaktadır. Patent başvurusu yapılmıştır ve bugüne kadar olumlu dönütler alınmıştır. İşlemlerin tamamlanması halinde üretime geçilecektir. Ürün fiyatı ise piyasadaki güneş kremlerinden çok farklı olmayacağı belirtilmiştir.

Prof. Dr. Kadriye Ertürk sayesinde ülkemiz bilim insanlarıyla gurur duymamız gerektiğini bir kez daha anladık. 

Leave a Reply