Platin Elementi

Platin periyodik cetvelde Pt ilen gösterilen atom numarası 78 olan bir elementtir. Grimsi beyaz rengindedir. Metaldir ve altından sonraki en kıymetli metallerdir. Platinin hem pahalı hem de kıymetli olmasının sebebi normal şartlar altında reaksiyon vermemesi ve korozyona karşı dirençli olmasıdır.

Yüksek aşınma ve kararmaya direncinden ötürü kuyumculukta önemli bir kullanıma sahiptir. Platin altından daha kıymetlidir. Çünkü kullanım alanı sağlık ve önemli laboratuvar malzemesi olduğundan dolayı maddi olarak altının 2 katı fiyata sahiptir.

Kullanım alanları

Laboratuvar malzemelerinde özellikle de Ar-Ge ve çalışma laboratuvarlarında bozunmaya karşı araç gereçlerde, tellerin ve ısıl uçların yapımında, kuyumculukta beyaz altın yapımında kullanılır.

Korozyona dayanıklı olduğundan dolayı elektrik kontaklarında, diş hekimliğinde ve otomobil egzoz kontrol cihazlarında kullanılır.

Hekza kloro platin asit fotoğrafçılık, aynalar, mürekkep, porselen renklendirmesinde  kullanılmaktadır.

Arabalarda hava kirliliğini önleyici donanımların yapımında, füzelerin uç konilerinin ve jet motorlarının ağızlıklarının kaplamasında, denizaltı boru hatlarının ve çelik desteklerin katodik koruma sistemlerinde de platin kullanılır.

Sağlıkta platinin kullanılmasının sebebi

Sağlık da erken teşhis ve iyi tedavi yöntemi ile birçok hastalık tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Platinin kullanılmasının sebebi platin bileşiklerinden olan sisplatin, karboplatin ve okzaliplatin DNA’nın yapısına girebilme özelliğinden dolayı kanser tedavisinde kemoterapi sırasında kullanılmaktadır.

Platin çok fazla kırık olan ameliyatlarda, kaynamanın zor olduğu ya da kaynamanın uzun zaman alacağı bölgelerde kalıcı hasar olamaması için kullanılır. Kemikler ne kadar dayanıklı olsa da darbelere karşı çok dirençli değillerdir. Bu sebepten ötürü tedavi süreçleri de bir o kadar uzun ve meşakkatli olabilir.

Platinin takıldığı bölgeler

Ayak-kol-bilek kırıklarında ya da çıkması durumunda kullanılır.

Diz kapaklarına, yürüme zorluğu çeken kişilere platin takılır.

Bel ameliyatlarında, kalça kemiği kırığı ya da çıkığında, yatalak kalma durumunda platin takılır.

Hangi durumlarda  takılır?

Her durumda platine başvurulmaz. İşlemin uygulanışı ve maddi boyutundan dolayı ancak aşağıdaki durumlar olursa platin takma işlemine başvurulur:

Ciddi kemik kırılması sonucu kemik kaynamasının zor olduğu durumlarda,

Çok fazla kırığın olduğu durumlarda,

Kırığın büyük olduğu durumlarda,

Yaşa bağlı olarak kaynamanın daha uzun süreceği hastalarda platin takma işlemi uygun görülür.

Peki zararı var mı?

Vücutla reaksiyon vermemesi, kendiliğinden reaksiyona girmemesi, kolay şekil verilip kullanıma uygun olması sebebi ile platin kullanılır. Kişinin hızlı iyileşmesinde, tedavi süresinin kısalmasında, iyileşmesi çok mümkün olmayan kırıkların bile iyileşmesinde önemli rol oynar. Ama nadir de görülse platin takılmasının da gösterdiği bazı etkiler vardır.

Çok nadir olması ile birlikte kişinin platine alerjisi olabilir. Çok sık görülmemesi sebebiyle bu detay gözden kaçabilir. Bu sebeple kişiye platin takılmadan önce alerji testi yapılmalıdır. Ameliyat sırasında oluşabilecek en küçük semptom bile ölüme sebebiyet verebilir. Çünkü kaynağın platin alerjisi olduğu bilinemeyebilir.

Platin vücutla reaksiyona girmemektedir. Ama temas halindedir. Çok nadir görülmesine karşın platin zehirlenmesi gözlenebilir. Çünkü vücut onu yabancı madde gibi algılayıp ona göre davranabilir. Belli bir süre üzerine takılan platin o süreden fazla vücutta tutulursa bu tarz bir vaka gözlemlenebilir. Ancak bu durum çok nadirdir.

Sadece platin mi kullanılır?

Çelik, titanyum, krom-kobalt alaşımları kullanılır. Ve platin takma işlemi diye bildiklerimizde bu maddelerden yararlanılır. Çok daha önem arz eden işlemlerde platin kullanılmaktadır.

Nasıl takılır?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar gerçekleştiğinde hastanın durumuna göre platin veya ona denk gelecek maddeler kullanılır. Hasarlı bölge tespit edilir. Bölgenin uzunluğuna göre platin ayarlanır. Platinin veya kullanılacak diğer maddenin eni, boyu, kalınlığı hasarlı bölgeye göre değişir. Hasarlı bölgeye göre seçilen platin o bölgeye vidalanır. Vidalanmasının amacı, platinin yerinde oynamaması, kaymaması ve o bölgeyi daha kısa sürede tedavi etmesi amacı ile yapılmaktadır.

Leave a Reply