Periyodik tablo bilimin en düzenli şeklidir. Yaşamın her bölmesinde belli bir düzen vardır. Bu düzen bazen istenilerek oluşturulur bazen de düzen zorunlu hale gelir.

Kimyanın başlaması nasıl simya ile başladı ise periyodik tablonun bugün ki halinin temelleri de simya ile atılmıştır. Tek seferde bu düzen oturtulmamıştır. Adım adım ilerlenerek bugün ki halini almıştır.

Periyodik Tablo Nedir?

Elementlerin simgesi, atom numarası, kütle numarası, elektron dizilimi, kaynama noktası, erime noktası, donma noktası, fiziksel hali gibi elementin kimliği olan faktörleri baz alarak hazırlanmıştır.

Sıralama elementlerin atom numarasını artışına göredir. 7 tane periyot ve 18 tane gruptan oluşmaktadır. 8 tanesi A grubu elementleri 10 tanesi B grubu elementleridir.

Bu sıralama sayesinde bir grup hakkında genel bilgi elde edebiliriz. Ve her elementi daha doğru analiz edebiliriz.

Kolay elde edilmeleri ve işlenmeleri gibi bazı özelliklerinden dolayı altın, gümüş, bakır gibi bazı elementler çok eski uygarlıkla da kullanılıyordu. Değersiz metalleri altına çevirme yolunda çalışan insanlar ile simyanı temelleri atıldı. Bunun beraberinde birçok elementte keşfedilmeye başlandı. Bu elementlerin keşfi bir düzeni zorunlu hale getirdi.

İlk elementin keşfi

Periyodik tablonun tarihi elementlerin keşfine dayanmaktadır. İlk elementin keşfi bir tüccar olan Henning Brand’ın adi taşlarla altın keşfetmeye çalışmasıyla bulunmuştur. Bu element fosfordur.

 Antonie-Laurent de Lavoisier

Metaller ve ametaller diye ikiye ayırmıştır. Ve keşfedilen elementleri sıralamıştır.

Johann Wolfgang Döbereiner

Elementlerde benzer özelliklerde olanları gruplandırmayı denemiştir.

Klor, brom, iyot

Kalsiyum, stronsiyum, baryum

Sülfür, selenyum, tellür

Lityum, sodyum, potasyum

Bu gruplara üçlüler adını vermiştir.

Birçok bilim insanı bu durumlardan sonra belli bir düzen oturtmaya çalışmışlardır. Ama tam düzen Dimitri Mendeleyev ile gelmiştir.

Dimitri Mendeleyev

Şu anda kullanmakta olduğumuz periyodik tabloya çok yakın bir tablo düzenlemiştir. Bu sebeple kendisinden önce ve sonra ne kadar bilim insanı çalışmış olursa olsun kendisi periyodik tablonun asıl kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Mendeleyev’in periyodik tablonusunun bilimsel faydaları

Var olan elementten daha fazla element olduğunu düşünmüştür. Bu da yeni elementlerin keşfedilmesine zemin hazırlamıştır. Bunun için periyodik tabloda boş yerler bırakmıştır. Zamanla element keşfedilmesiyle bu boşluklar dolmuştur. O zaman belirlenen atom numaraları yanlıştı. Bunlar zamanla düzeltildi. Mendeleyev’in düzenlediği periyodik tablonun eksikliği atom numarasına göre değil kütle numarasına göre sıralama yapmasıydı. Ve asal gazlar hakkında tahminde bulunamamıştır.

Henry Moseley

Periyodik tabloya küçük ama çok önemli bir dokunuş yapmıştır. Atom numarası ile X-ışınları arasında ilişki yakalamıştır. Böylece periyodik tablo kütle numarasına göre değil atom numarasına göre sıralanmıştır. Ve bugün ki şeklini almıştır.

Periyodik tablo şimdiki şekline çok kolay gelmemiştir. Bu düzen oturana kadar bilimsel anlamda çok çalışma gerçekleşmiştir.

Leave a Reply