Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik bir alaşımdır. Alaşım, bir metalin, belli oranlar içinde, başka tür bir ya da birkaç metalle ergime yoluyla birleşmesiyle oluşan yeni metale denir. Paslanmaz çelikte Cr (krom) ve C (karbon) bulunur. Cr’un oranı C oranından fazladır çünkü oksitlenmeyi malzemenin oksijenden korunmasını sağlar.

Paslanmaz çelikler, asit ve bazlara karşı dayanıklıdır ama bazı asit-bazların konsantrasyonlarına göre dayanıksızdır. Örneğin, nitrik asite karşı dayanıklıyken hidroklorik asit ile tepkimeye girerek zarar görebilir. Aynı zamanda güçlü baz olan sodyum hidroksite karşı da dayanıksızdır.

AMCO – Bitmeyen Sabun

Amco markası paslanmaz çelikten sabun üretti. Hammadde olarak matel üreten firma günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız sabunu çelikten hiç bitmeyecek türde Rub-away adıyla piyasaya sürdü.

Sabun soğan, sarımsak balık gibi gıdaların kokularını tamamen uzaklaştırmamaktadır. Rub-away, bu kokuları da elden uzaklatırmayı vaadediyor. Bu işlemi sabunda bulunan sülfirik asitle sağlıyor. Sadece elde değil, bulaşık makinasında da kullanıma uygun olduğunu söylüyor.

Sülfirik asit, metallerin temizlenmesinde, gübre üretimi, boyar madde petrol ve patlayıcıların üretiminde kullanılır. Sülfirik asit vücudun herhangi bir organıyla temas ederse tahriş ve tahribata neden olur. Her asit gibi reaktif bir maddedir. Bu sülfirik asidin özelliğidir. Firma bu oranı çok az miktarda tuttuğunu belirtiyor. Tabi sağlığınızın hesabını yapıp tercih yapmak sizin elinizde.

 

 

Leave a Reply