Nanoteknolojiyi Tanımlayalım

Nanoteknoloji atom ve atom altı parçacıkları ile ilgilenen ve buna uygun cihaz ve ekipman üreten bilim dalıdır.
Aslında nanoteknoloji bizim hep bildiğimiz ama yeni keşfettiğimiz bir teknolojidir. 3 milyar yıldan fazladır kullanılan bir teknolojidir. Nasıl mı? Vücudumuz bunun en iyi örneğidir. İçimizde bulunan her bir hücre ve onun her bir işletim sistemi bir nanoteknolojidir. Bunun farkına varmamız ve bu alanda çalışmaların başlaması 1959 yılında Richard Feynman’ın malzeme ve cihazların moleküler boyutlarda üretilmesi ile başarabilecekler üzerine yapmış olduğu ünlü konuşmasına dayanır. Bu konuşma ile bir farkındalık yaratılmış ve nanoteknoloji bugünkü halini almıştır.

Nanoteknolojinin ilk ürünü karbon nanotüpler

Grafit yani en iyi bildiğimiz örneği ile uç, çok ince tabakalar haline getirilmek istenmesiyle fulleren adı verilen yapı elde edilmiştir.

Bu yapı çelikten yüz kat daha kuvvetli ama ağırlık olarak çeliğin 6’da 1’i kadardı. Karbon nanotüpler birçok alanda kullanıldı. Bunlardan biride yenilenebilir enerji kaynaklarının tükeneceğinin bilinmesi ile yeni enerji arayışları ile hidrojenin kullanılmak istenmesi ve depolanması üzerine çalışmalar olmuştur. Hidrojen karbon ile tepkimeye sokulara hidrokarbonlar elde edilip bu şekilde depolanabiliyor. Bu iyi bir depolama şekli ancak çok çabuk yanma etkisi olduğu için çok iyi muhafaza edilmelidir.
Nanoteknoloji ile hayatımıza şu anda olmazsa olmazlarımızdan bilgisayar girmiştir. Bilgisayar ile yeni bir teknoloji devri başlamıştır.
Sadece bunlarla sınırlı kalınmamıştır. Bugün birçok hastalığın teşhisinde ve tedavisinde nanoteknolojiden yararlanılmaktadır. Doğru ve erken teşhis ile birçok zorlu hastalığın tedavisi mümkün hale gelmiştir. Buna en iyi örnek demir(II)oksit (FeO) ile kanser teşhisidir. FeO süper manyetik özelliğe sahiptir. Bundan nanomıknatıs yaparak vücuda verildiğinde en küçük kanser hücresini bile tespit edebilmektedir. Bu da birçok kişinin zorlu tedavi işlemlerini görmeden sağlığına kavuşması demek oluyor.

Günlük yaşamda nanoteknoloji

Kıyafetlerinin ıslanmasından kimse hoşlanmaz. Bu durumun çaresi nanoteknoloji ile çözülmüştür. Islanmayan kıyafetler, ayakkabılar ve eşyalar bir nanoteknoloji ürünüdür. Mikrofiber, antibakteriyel tekstil ürünleri de bu teknoloji ile ortaya çıkmıştır. UV dayanımlı, yüksek dayanımlı, iyi elektrik iletkenliğine sahip ürünlerde de bu teknoloji temellidir.

Nano teknoloji ezber bozan bir teknolojidir

Nasıl mı? Yangın çıksa bile hiçbir şeklide reaksiyona girmeyen altın nanoseviyede incelendiğinde çok aktif bir elementtir. Kırmızı-turuncu renge sahip olan bakır ise nanoseviyede şeffaf bir görüntüye sahiptir. Kırık ya da bazı hastalıklar sebebi ile vücuda takılan platinler bizim hücrelerimizle reaksiyon vermediği için kullanılmaktadır. Ama nanoseviyede bu kalıbı yıkar ve çok aktif bir element halinde iş görür.
Nanoteknoloji gelişmekte ve hayatımız kolaylaştırmakta, yaşam kalitemizi arttırmaktadır. Bu teknolojinin de zararları olacaktır muhakkak ama bu durum şu an minimum seviyededir.

Leave a Reply