Naftalin ; maden kömürü katranının kuru damıtma yoluyla elde edilen, suda erimeyen, alkol, benzol ve eter de kolayca eriyen, kendisine özgü kokusu olan, beyaz renkli antiseptik bir hidrokarbondur. Evlerimizde giysi dolaplarımızda, lavabolarda, banyoda, sandıkta kullandığımız bir maddedir.

Formülü : C10H8

Naftalinin Formülü

Naftalin güve ve benzeri böceklere karşı öldürücü etkisi olduğundan dolayı kullanılmaktadır.  Bulunması kolay ve ucuz olmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Fakat bu madde böcekleri öldürdüğü gibi bizlerinde hayatını tehdit edilmektedir.

Endüstri satışı olan ve para kazandığı ürünlerin bizlere zarar verip vermediğiyle genel olarak ilgilenmez. Bu durumda kendi sağlığımıza düşünmek zorundayız. Ucuz ve hemen bulunuyor diye naftalin kullanmak yerine onunla aynı görevi yapan daha az zararlı ürünleri kullanacağız.

Naftalinin kullanım alanları

 1. Bazı yakıt maddeleri
 2. Bazı kimyasal çözücüler
 3. Boya maddesi üretimi
 4. Aşındırıcılar
 5. Yapıştırıcı ve dolgu macunu üretimi
 6. Tarım kimyasalları üretimi

Kullanım alanlarından anlaşıldığı üzere naftalin kendi başına zararlı bir maddedir.

Naftalinin Zararları

 • Naftalin öldürücü bir maddedir. Öldürücü maddeler listesinde yer almaktadır. kansere neden olan kimyasallar içermektedir.
 • Çok fazla naftaline maruz kalmak alyuvarlara zarar verir. Bu da kansere direk davetiyedir.
 • Birçok ülkede naftalin satışı yasaklanmıştır. Bunların başında AB ülkeleri gelmektedir. Ancak maalesef ülkemizde hala naftalin satışı vardır. Ve birçok evde de bulunmaktadır.
 • Naftalin toksik maddeler listesinin en baş sıralarında yer alan zararlı bir kimyasaldır.
 • Hemen sonuç vermediği için zararsız gibi görünen bu kimyasal yavaş yavaş bizleri zehirlemektedir.
 • Naftalin katı haldedir ve suda çözünmediği için direk gaz haline geçer. Bu olaya süblimleşme denir. Gaz haline çabuk geçmesinden dolayı solunması da kolaydır. Naftaline dokunan elle yemek yemek veya vücudumuza sürmek tehlikelidir. Çünkü canlı hücreler üzerinden zehir etkisi vardır.

Naftalinin sebep olduğu rahatsızlıklar

Hamilelikte bebeğe zarar verir, zehirlenmeye sebep olur, aşırı solunması durumunda akciğer ve gırtlak kanserine yol açar, bitkinlik, halsizlik, kansızlık, baş dönmesi, kusma, gözlerde tahrişe neden olabilir.

Sağlık elden gitmediği müddetçe kıymeti bilinmeyen bir nimettir. Bu sebepten ötürü kendimizi bize zarar veren maddelerden uzak tutmalı, mümkün olduğunca bunların bedenimize girmesini engellemeliyiz. Sadece kısa vadede ucuz çözümler için uzun sürecek belki de tedavisi mümkün olmayacak rahatsızlıklar yaşamayalım.

Leave a Reply