Daha önce paket gıdalarda bulunan E-kodları ile ilgili bir içerik hazırlamıştık. Hangi kodların zararlı olduğunu yazdığımız içerikten sonra başta süpermarketlerde daha çok ratladığımız meyve ve sebzelerin üzerindeki kodları da yazalım istedik.

Herkesin dikkatini çekmiştir. Bir meyve veya sebzenin üzerinde neden etiket vardır. Ya da yumurtaların üzerindeki numalara ne anlama geliyor.
Öncelikle yumurtadan bahsedelim meyve sebze için detaylı bir anlatım yapalım. Yumurtalar organik, gezen tavuk, kümes ve tavuk çiftliğindeki tavuklardan elde edilen olarak ayrılırlar. 0 rakamı ile başlıyorsa organik yumurtadır. Tavuğun hem yetiştirilmesi hem de besini organik anlamına gelir. 1 rakamı ile başlıyorsa gezen tavuk yumurtasıdır. Organikten sonra sağlıklı olan adı üstünde gezen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. 2 rakamı ile başlıyorsa 0 ve 1 rakamlarındaki tavuklar gibi organik ürünlerle beslenen tavukların yumurtalardır. 3 rakamı ile başlıyorsa tavuk çiftliklerindeki fabrikalarda katkı maddeli yemlerle beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalardır ve sağlık açısından uygun olmayan yumurtalardır.

Yumurtalardan kısaca bahsettiğimize göre gelelim meyve ve sebzelerin üzerinde bulunan kodlara. Daha çok süpermarketlerde rastladığımız etiketlere bazen halk pazarlarında veya manavlarda da rastlamak mümkündür. Genellikle ithal edilen meyve ve sebzelerde bulunurlar. Bunlara örnek olarak kivi, muz ve ananası verebiliriz. Ürün fiyatını, ithal edilen yerin bilgisini ve nasıl yetiştirildiği bilgisini veren koda PLU kodu denir.

4 Tane Rakam Bulunan PLU Kodu

Böcek ilaçlarıyla yetiştirilen meyve-sebzede bulunur. Böcek ilaçları kullanılmasının yanında geleneksel yollarla yetiştirilir. Örneğin muzların üzerinde 4011 kodunda etiket bulunur. İşlemden geçmeyen meyve-sebzenin üzerine yapıştırılan etiketlerde bulunur.

5 Tane Rakam Bulunun PLU Kodu

Etiketin üzerinde 5 tane rakam bulunuyor ve bu rakamlar 8 ile başlıyorsa o meyve-sebze GDO’ludur. GDO’lu bir muzda 84011 kadu yazmaktadır. Küresel gıda endüstrisi olan global food energy industries GDO’lu gıdalar için açlık ve kıtlığın önüne geçtiğini vurguluyor.

5 tane rakam bulunduran ve 9 rakamı ile başlayan meyve sebzeler organiktir.

Meyve ve sebze alışverişi yaparken başta süpermarketlerde bulunanlar olmak üzere dikkat etmeli ve etiketlerini okumalısınız. Bir gıdanın her ne kadar son tüketim tarihi önemliyse de o gıdanın içeriği daha çok önem taşımaktadır. Meyve ve sebzelerinizi bol su ile yıkamanın yanı sıra sirkeli suda da yıkamak üzerindeki tarımsal ilaçların zararlarını giderecektir. Kabuğu ile tüketmek her zaman sağlıklıdır lakin eğer aldığınız meyve-sebzeye güvenmiyorsanız elmayı da armudu da soyarak yemelisiniz.

Leave a Reply