Tarihte Nobel Ödülü’nü almış ilk bilim kadını  Marie Curie

Kendisini Madem Curie olarak da tanıyoruz. Tam adı; Maria Salomea Sklodowska. Dünyaca ünlü Polonya asıllı kimyager ve fizikçi olan Marie Curie, radyoloji biliminin kurucusu ve tarihte iki farklı Nobel Ödülü’nü almış bir bilim kadını. Radyoaktivite konusunda çalışmalar yapmış ve tarihte de böyle tanınmaktadır.

Peki başka hangi ilklere imza atmıştır?

Avrupa’da, fizik dalında doktora alabilen ilk kadın olduğunu, Nobel Ödülü alan ilk kadın olduğunu, hem Fizik hem de Kimya dallarında Nobel Ödülü almış tek kadın olduğunu, sadece kadın olduğu için bir süre üniversiteye kabul edilmediğini, ancak sonrasında Avrupa’nın en üst düzey üniversiteleri arasında görülen bir üniversitede ders veren ilk kadın olduğunu, Aynı üniversitede profesör ünvanına layık görülen ilk kadın olduğunu… biliyor muydunuz?

Marie Curie Çalışmaları

Uranyumun radyoaktif bozunması sonrasında ortaya çıkan Polonyum elementini bulduklarını duyurdular.

Eşi Paul Curie ile laboratuvarda ışın üzerine yaptıkları çalışmalar sonucu Polonyum elentini buldurlar. Elemente Polonyum adının verilmesinin sebebi ise Marie Curie’nin vatanının Polonya olmasıydı. 1904 yılında doktorasını veren Marie Curie, Fransa’da gelişmiş bilim alanı içerisinde doktora unvanı alan ilk kadın olarak tarihe geçti. Aynı zamanda radyoaktivite konusunda yapmış olduğu çalışmalardan ötürü de eşi ve Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü paylaşarak tarihte bu ödülü alan ilk kadın oldu. Bu aşamada ise Marie Curie kocasının Sorbonne’daki görevini sürdürmeye devam etti ve 1908 yılında burada ilk kadın profesör oldu.

Bilim insanın hayatta iken kullanmış olduğu not defterleri öylesine büyük radyasyona bağlı kalması sonrasında yalnızca özel kurşun kaplı bölmelerde saklanmakta ve ancak radyoaktif koruma altına incelene bilmektedir.

Marie Curie Buluşları

Marie Curie dönemin en çok bilinen bilim insanı olan Becquerel ile çalışmalarını sürdürüyordu. O ve eşi yapmış olduğu çalışmaların ardından Uranyum maden filizinde Uranyumdan başka bir elementin olduğunu ispat etmek adına tonlarca uranyum filizini arındırmaya başladılar. Çalışmalar sonucu Polonyum elementini bulduklarını ilan ettiler anca bir sorun vardı. O da, polonyumun çıkarılması sonrasında kalan posa çok daha güçlü idi. Uzun yıllar sonucu yapılan süzme ve arıdırma işlemi ile Polonyum‘u buldular. Bu aşamada Radyum‘u da buldurlar.

Birinci Dünya Savaşında cerrahlara yardımcı olmak amacıyla Petites Curies adıyla bilinen mobil radyografilerini üretti. Bir çok askerin yararlandığı Radon olarak tanımlanacak radyoaktif gaz içeren boş bir iğne üretti.

Marie Curie Ölümünün Sebebi Radyoaktivite mi?

Bu konuda kesin bir bilgi ne yazık ki yok. Dünya ölüm sebebini aşırı radyasyona maruz kalmak olduğunu biliyor. Ancak radyoloji uzmanının yaptığı testler sonucu kanında ölüme sebep olacak dozda radyasyona maruz kalmadığını iddia etti. Ölüm sebebi çok nadir görüşlen kan hastalığı olarak da bilinmekle birlikte bu konu halen tartışılmaktadır.

Leave a Reply