Kumaşlar her zaman lekelenir, hatta bazen yıkanırken bile leke olabilirler. Lekenin nedeni ne olursa olsun bazen tamamen temizlemek çok zordur ve neredeyse her zaman çeşitli temizlik ürünlerine başvurmanız gerekebilir, bunlar kumaşa zarar verebilir. Bugünlerde piyasada bir çok leke çıkarıcı mevcut, ama genelde bir çok kimyasal taşırlar ve bunlar sağlığınızı ve çevreyi kötü etkileyebilir.

Lekelere karşı en etkili silah, hızlı hareket etmek. Lekeleri kumaşa sabitleyen en önemli etkenler, zaman ve ısı. Mümkünse lekelenen giysiyi hemen suya basın. Mümkün değilse, ilk fırsatta biraz tuzlu suya bastırmaya çalışın. Lekelenen kumaşı ıslak tutmak, lekeyi çıkartmak için elinizdeki önemli silahlardan bir diğeri.

Günümüzde insanlar lekeleri çıkarmak için ekolojik alternatifler arıyorlar. Bu gibi alternatifler güvenli, etkili, ucuz ve bulması kolaydır.

İşte sizlere leke çıkartmak için evde hazırlayabileceğiniz 5 doğal yöntem.

1-Sodyum bikarbonat ile leke çıkarma

Sodyum bikarbonat ile leke çıkarma

Sodyum bikarbonat ile leke çıkarma

Karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonat şüphesiz evde her zaman bulundurabileceğiniz bir malzemedir. Bu beyaz toz ucuzdur ve size evde bir çok temizlik işinde yardımcı olacaktır, özellikle kumaşlardan leke çıkarmak için.

Sodyum bikarbonat yağı emer, bu nedenle zor yağ lekelerine koyup bir saat bekleterek kullanabilirsiniz.

Halı, koltuk, elbise üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp, deterjana saldırmayın! Çünkü deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslayın. 1-2 saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelir.

2-Sirke ile leke çıkarma işlemi

Sirke ile leke çıkarma işlemi

Sirke ile leke çıkarma işlemi

Sirke bulabileceğiniz en iyi leke çıkarıcılardan biridir. Bu leke çıkarıcı malzemeyi her zaman mutfakta bulundururuz, hem giysilerden hem de halılar, döşemeler ve mobilyalardaki lekeleri çıkarmak için.

Giysilerden veya diğer yüzeylerden lekeleri çıkarmak için yarım bardak sirke, çeyrek bardak ılık su ve çeyrek bardak karbonatı karıştırın. Bu karışımı doğrudan lekeye uygulayın ve durulamadan önce 15 dakika bekletin.

3-Limon ve tuz ile leke çıkarma 

Limon ve tuz ile leke çıkarma 

Limon ve tuz ile leke çıkarma 

Limon suyu doğal bir leke çıkarıcıdır, ve tuz ile karıştırıldığında kahve, çay veya mürekkepten oluşan inatçı lekeleri çıkarmak için güçlü bir temizlik malzemesi olarak kullanılabilir.

Çeyrek bardak limon suyu, bir yemek kaşığı tuz, ve yarım bardak ılık suyu bir kapta karıştırın. Bu karışımı doğrudan lekeye uygulayın ve ılık su ile durulamadan önce 10 dakika bekletin.

4-Mısır unu ve talk pudrası ile leke çıkarma

Mısır unu ve talk pudrası ile leke çıkarma

Mısır unu ve talk pudrası ile leke çıkarma

Mısır unu ve talk pudrası beraber çok güçlü bir ev yapımı leke çıkarıcı olur. Bunlar koyu lekeleri, şarap lekelerini giysilerden çıkarmak için birebirdir.

İnatçı lekeleri çıkarmak için mısır unu ve talk pudrasını karıştırıp macun gibi lekeye uygulayın. 15 dakika bekletin ve ardından ılık su ile yıkayın. Eğer yeniden yapmanız gerekirse aynı şeyi tekrarlayın.

5-Güneş ışığı etkisi ile leke çıkarma

Güneş ışığı etkisi ile leke çıkarma

Güneş ışığı etkisi ile leke çıkarma

Eskiden güneş ışığı etkili bir leke çıkartıcı olarak kullanılırmış, ama günümüzde bu unutulmuş. Eğer yukarıdaki yöntemlerle çıkartamadığınız lekeler varsa, giysiyi doğrudan güneş ışığı altında kurutmayı deneyin. Genellikle güneş, lekenin önemli ölçüde hafiflemesini sağlar. Tabii bu yöntem daha çok beyaz veya hafif renkli kumaşlarda kullanılmalı. Güneşin etkisini artırmak için giysiyi güneşe koymadan önce bir miktar sirke eklenmiş suya basabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply