Lantan, periyodik tabloda en alttadır. 3B grubu olarak adlandırılan Lantanitler grubuna isim liderliği yapan elementtir.

Simgesi La, atom numarası 57, atom ağırlığı 138.92 g/mol olan bir elementtir. Ağır metal olarak bilinmektedir. En çok bulunan nadir elementlerde 2. sırada yer almaktadır.

1839 yılında Cari Gustav Mosander tarafından oksiti halinde keşfedilmiştir.

Oda sıcaklığında katı haldedir. Klasik metal özelliklerini taşımaktadır. Gri renkli, dövülebilir, şekil verilebilir, ısı ve elektriği iyi iletir. Doğada katı halde bulunmaktadır. Çok kolay oksitlenebildiği için elementel halde bulunmaz. Oksit bileşikleri şeklinde bulunur.

Lantanitler, içerisinde nadir elementler bulunduran bir gruptur. Ve lantan bu grubun ilk üyesidir. Doğada az bulunması ve toksik özelliği sebebi ile kullanımda dikkat edilmesi gereken bir elementtir.

Adını çok az duyduğumuz ya da hiç duymadığımız bu element hayatımızda ne kadar yer almaktadır?

Lantan iyi bir metal olmasına karşın çok az bulunmaktadır. Bu sebeple çok az miktarının kullanılacağı ya da daha önem arz eden endüstri ürünlerinde kullanılmaktadır. Herkesin cebinde, çantasında ya da mutfağında olan çakmakların çakmak taşı yapımında kullanılmaktadır. Bu da lantanın kullanımının bize çokta uzak olmadığını göstermektedir.

Sinema sektöründe de oldukça sık kullanılır. Filmlerin güzel ışıklandırmaya sahip olmasını lantana borçluyuz.

Mükemmel çekim kalitesine sahip kameralar ya da yıldızları dokunabilecekmişiz hissi yaratacak kadar yakınlaştıran teleskopların camlarının yapımında La2O3 bileşiği kullanılır.

Teknoloji ile birçok şey gelişmektedir. Bunlardan biride hibrit arabalardır. Hibrit araba, en basit örneği ile trafiğin tam bir problem olduğu zamanda boşa giden benzini engellemek amacı ile geliştirilmiş bir teknolojidir. Benzin motoru yerine elektrik motorunu çalıştırarak yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlamaktadır. Lantanın buradaki rolü motorun elektrikle çalışmaya başladığı anda kullanılan pillerin yapımında rol oynamasıdır.

Peki ya sağlık?

Ağır bir metal olması, toksik özelliği bulunması sebebi ile kullanılmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Lantanın bir bileşiği olan La3O3, optik cam üretiminde kullanılmaktadır. Bu da  gözlük camı demektir.

Lantan karbonat ise böbrek hastalığı olan fosfatın kan düzeylerini düşürmek için kullanılır.

Enerji olmadan olmaz. Lantanın enerjideki rolü

Devir enerji devri. Enerji kaynakları tükenmektedir. Bunun yerine yeni enerji kaynakları bulmak gerekmektedir. Enerjiyi üretmek kadar depolamakta önemlidir. Hidrojen enerji eldesin de gözde konumdadır. Lantan içeren hidrojen emici süngerler ile çalışma yapılmaktadır. Kendi hacimlerinin çok üstünden hidrojen tutan, verilebilmekte olan hidrojen alışlarında açığa ısı enerjisi çıkaran bu çalışmalar sayesinde enerji depolama sistemleri alanında büyük bir gelişme kat edilmiştir. Hem enerji eldesinde hemde bu enerjiyi depolamada önemli rol oynamaktadır.

Leave a Reply