Küresel ısıma nasıl meydana gelir? Sera ekisi nedir? Karbondioksit bu işin neresinde?

Küresel ısınma hakkındaki  soruları son zamanlarda çoğaltabiliriz. Son zamanlarda dememin sebebi ise artık bir şeyler yapıp dünyamızı kurtarmamız gerekiyor. Bu konu hakkında bir çok yerde bilgi edinebilirsiniz. TV programları, bilimsel haberler veya akşam haberlerinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve bilinçlenmek için bilgiler edinebileceğiniz kanallar mevcut. Biz sorulardan başlayalım.

Küresel ısınma amosferde bulunan gazların neden olduğu sera ekisi de dediğimiz olaydır. Buna en çok karbon dioksit neden olur. Karbon döngüsü dediğimiz olayın dengesinin bozulmasından kaynaklanan bir sebeptir. Son zamanlarda karbon dioksit salınımının artması dünyanın ısısını 1 derece arttırmış ve denge bozulmuştur. Bunun tam tersi olayı, yani karbon dioksitt miktarının azalması sonucu bozulan denge de küresel soğumaya neden olmaktadır.

Küresel ısınma sonucu buzullar erir, deniz seviyeleri yükselir, orman yangınları artar, kuraklık gelir, sıcaklık artar, ilkbahar erken gelmesiyle çiçekler erken açar, kar yağışları azalır gibi gibi bir çok olaya sebep olmaktadır. Bu dengelerin bozulması yaşamsal döngüyü olumsuz ekiler. Sera etkisi bunlara sebep olmaktadır.

Sera gazları olarak adlandırabileceğimiz karbondioksit, metan ve diazotmonooksidin son 1000 yıl içerisindeki değişimi gözlemlenmiştir. Dünyaya gelen ısının ve dünyadan salınan ısının dengelerinin bozulması dünyanın ısınmasına neden oluyor yani sera etkisi yaratıyor. Bu üç gazın önemi dünyadaki yaşamı etkiliyor. Yani eğer bu üç gaz olmasaydı dünya kendi etrafında dönse dahi üzerinde yaşamsal döngülerin olamayacağı soğuk bir gezegen olacaktı.

Küresel ısınma ekosistemi de olumsuz etkiler. Bitki örtüsünün azalması, buzulların erimesi ve suların yükselmesi gibi sebeplerden dolayı buralarda yaşayan canlılara yiyecek ve barınacak alan kalmamaktadır. Bu da onların yaşamını olumsuz anlamda etkileyerek ekosistemi bozmaktadır.

Her ne kadar karbondioksit gibi sera gazlarının neden olduğunu söylesek de bu durumun asıl sebebi biz insanlarız. İnsanlar sera gazlarının kullanımını azaltıp önlem alsaydı dünyamızı kurtarabilirdik. Son zamanlarda yapılacak bir şeyin olmadığını da söyleyen bilim insanları yine de önlem almak için uyarılarda bulunuyor. Eğer önlem almazsak dünya gittikçe daha fazla ısınacak, bu ısıyı tutup sıcaklığı yükseltecek ve buzullar erimeye devam edecek.

Kaynaktan alınan bir soruya karşılık bilim insanın vermiş olduğu cevap aynen şöyledir;
Değişimi durdurmak için bir şey yapabilir miyiz?

“Hayır” diyor Tett ve ilave ediyor: “Atmosferde birikmiş olan karbondioksiti dengelemek için, ortaya çıkan karbondioksit miktarını sıfıra indirmemiz gerekiyor. Ancak toplum olarak, bizlerin seçtiği yol bu değil. Atmosfere salınan karbondioksitmiktarını, şu anda durdursak bile, ısınmaya teslim olmuş durumdayız. Bir noktada okyanusun termohalin(ısı ve tuz) dolaşımı, yani taşıyıcı kuşak da etkilenecek. İklim modellemeleri dolaşımın yavaşlayacağını gösteriyor ama çökmesi de olası. Bunun bir sonucu, Avrupa’da kış sıcaklıkları düşecektir. 30 yıl sonra gerçek değişikliklerin ne olacağını daha iyi kestirebileceğiz. Çünkü bazılarımız bunları yaşamış olacak. Ancak Dünya ‘nın çok farklı bir Dünya olacağı kesin.”

Leave a Reply