Kükürt, katı hali limon sarısı renginde olan periyodik cetvelde S ile gösterilen atom numarası 16 olan ametal bir elementtir. Kükürt gün ışığında zor görülen mavi bir alevle yanar. Yandığında keskin ve boğucu kokulu kükürt dioksit (SO2) gazını oluşturur. Kükürt birçok elementle kolaylıkla reaksiyona girebilir.

Doğada çok bilinen kükürt mineralleri: kalkopirit, sfalerit, galen, alçıtaşı, barit. Bu minerallerin birçok kullanım alanları vardır.

Kükürdün kullanılmasının en önemli sebeplerinden biri  bakteri, haşere ve mantar öldürücü olmasıdır.

Kullanım Alanları

Siyah barutun ve pillerin temel bileşenlerinden biri de kükürttür. Doğal kauçuğun yapımında kullanılır. Gübrelerde fosfatlı gübrenin yapısında kullanılır. Ticari açıdan en çok değerli nokta ise sülfürik asit (H2SO4) üretimidir. Sülfürik asit kimya sektöründe, ilaç sanayinde ve ağır sanayinde çok kullanılmaktadır. Kağıt yapımında, dezenfekte işlemlerinde ve kurutulmuş meyvelerin ağartılmasında kullanılır.

İnsan Vücudunda Önemi

Kükürt vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir. Kükürt B grubu vitaminlerinin işlevlerini yerine getirmesinde ve karaciğerde safranın salgılanmasında yardımcı olur. B vitamini alındığı halde vücutta eksikliği görülüyorsa bu kükürt eksikliğinden olabilir. Diğer görevleri ise: deri ve tırnak üretimi, kan şekeri seviyesini kontrolü, oksijen dengesini muhafazası gibi vücut için önem arz eden şeylerdir. Çok eski tarihlerde kükürt kürtaj işlemlerinde kullanılmaktaydı. Şimdi ki zamanda bunun yerini kükürt bazlı ilaçlar aldı. Alerjisi olan kişiler için kükürt çok önemlidir. Çünkü alerjiye karşı koruma kalkanı görevi yapar. Kükürtlü sabunlar yüzdeki ve vücuttaki sivilce ve akneleri yok etme özelliğine sahiptir. Kükürtlü sabun kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken nokta şudur: kükürt bakteri öldürücü özelliğe sahip olduğu için vücutta ki zararlı bakterilerle birlikte yararlı bakterileri de öldürür. Bu sebeple kişi cildini nemli tutmalı ve vitamin desteği almalıdır. Bunlara dikkat edildiğinde vücuttan istenilen sonuç alınabilir.

Kükürt içeren besinler

Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, havuç, soğan, lahana, ıspanak, çilek, muz, patates, marul, maydanoz kükürt içeren besinler arasındadır. Cilt, saç ve tırnak sağlığı için kükürt önemlidir.

Kükürdün zararlı yönü: Asit Yağmurları

Sanayi devrimi ile birlikte birçok gaz atmosfere salınmaya başladı. Sanayi devriminin başlarında hiçbir problem yoktu fakat zamanla havaya salınan gazlar tehlike arz etmeye başladı. Özelliklede yoğun endüstrinin olduğu yerlerde asit yağmurları çok büyük sorunlara yol açtı.

Asit yağmurlarının başlıca bileşeni kükürt dioksittir (SO2). Bunun doğal kaynağı yanardağlardır. Fakat yanardağlar asit yağmuru yapacak kadar dünya üzerinde bir etkiye sahip değildir. Bu da asıl kaynağın endüstri olduğunu gösterir.

Kükürtlü bileşiklerin kullanımı arttıkça doğaya salınan SO2 de arttı. SO2 havada ki nem ile birleşerek H2SO4 yani sülfürik asit yapısı haline gelmiştir. Normal şartlar altında direk asite dönüşmez. Ancak SO2 gazının yoğunluğu arttıkça bu durumu gözlenmiş. Oluşan asit yağmur ile yeryüzüne inmiş ve indiği alanı tahrip etmiştir. Yağmur ile gelen asitler denize, göle yağdığında içinde bulunan canlıları öldürmüştür. Toprağa zarar vermiş ve orada yaşam alanı bırakmamıştır. Bu durumun gözlendiği doğa yerlerinin kendisini toplaması zaman almıştır.

Leave a Reply