Evde cilt bakımımızı yapmak için bir çok kozmetik mağazasından temizleyici, arındırıcı maske ve kremler satın alıyoruz. Marka isimlerinden önce ürünün içeriğini incelememiz gerekiyor. Bir ürünün çok fazla ön planda olması reklamının yapılıp popülarite kazanması o ürünü en iyisi yapmıyor. Ürünlerin içerikleri kısmını okurken de ilk 5 madde o ürünün ana maddesidir. Oran olarak fazla kullanılan ve o ürünün etkisi neyse o yapan maddelerdir. Ardında yazılanlar genellikle kokuları ve dokuları ile ilgilidir. Bazılarının oransal olarak eser miktarda olduklarında endişeye yol açmasalar dahi fazla kullanımı zararlıdır. Şimdi gelelim hangi maddelere dikkat etmemiz gerektiğine.

Çinko Oksit

Çinko (Zn) Vücudumuz için alınması gereken mineral olmasına karşın çinko oksitin fazla kullanımı cilde zarar verir. Çinko oksit (ZnO) pudramsı bir yapıya sahiptir. Ürünlerin içerisinde bulunmasının sebebi etken maddeyi cilde iyi emilmesini sağlamaktır. Günümüzde nano boyutta eklenen çinko oksit cilt emilimini daha fazla artırır ve yüzeyde bıraktığı beyazlığın önüne geçer. Kimyasal güneş kremleri başta olmak üzere pişik kremlerinde de bulunur. Hassas cilde sahip kişilerde yanma ve batmaya sebep olabilir.

Petrokimyasallar

Petro-kimyasallar en çok dikkat edilmesi gereken maddelerdir. Kanser yapıcı etkisi vardır. Kömürden yapay boya elde edilir. Sonu -ol ile biten alkollü maddeler cildi kurutur. Kuruluk kırışıklığa sebep olur. Aynı zamanda cildi yüzeysel olarak koruyan tabakaya zarar verir. Petro-kimyasallardan bir diğerleri ise suyla temasında arınamayan mineral yağlardır. Gözeneklere dolarak tıkar ve cildin nefes almasını engeller. Bunlar da cildin yapısını bozarak erken kırışıklık, nemsiz, kuru ve yıpranmış bir cilde neden olurlar.

Talk

Talkı daha önce pudralarda görmüşsünüzdür. Bebek pudraları, göz farkları, kapatıcı pudralar ve pudra içerikli fondötenlerde bulunur. Cildin nefes almasını engeller ve yumurtalıkları etkilediği düşünülmektedir.

BHT ve BHA

Bütil Hidroksi Toluen (BHT-E321) ve Bütil Hidroksi Anisol (BHA-E320)
Kozmetik endüstrisinin başlıca antioksidanlarıdır. BHA daha yaygın kullanılan antioksidandır. Sadece kozmetik değil gıda ve ilaç sektöründe de kullanılırlar. Silgi ve mumlarda hatta kümes hayvanların yemlerinde de bulunur. Kümes hayvanlarını tüketen insanlarda aflatoksikoz görülür.
Zararı olarak kansere sebep olmanın yanı sıra merkezi sinir sistemlerini de etkiler.

DEA-TEA-MEA

Dietanolamin (DEA), Trietonolamin (TEA) ve Monoetonolamin (MEA) cilt temizleyici ve arındırıcı ürünlerde bulunur. Kremsi veya köpük haline getirmek için kullanılır. Şampuanları sıvılaştırmada, sıvı el sabunlarında bulunur. Nitrozoaminlere neden olur ve bozulmuş ürünü cildinize uyguladığınızda tükettiğinizden daha fazla zarar görürsünüz. Karaciğere zarar verdiği ve kansere neden olduğu için çoğu ülkede yasaklanmıştır.

Formalin

Gelişmiş ülkelerde kozmetikte kullanımı yasaklanan formalin alerjen ve kanserojen etki yaratmakta ve cilt kremleri ile allıklarda kullanılmaktadır.

Vazelin Ve Mineral Yağlar

Son zamanlarda popüler olan iki kozmetik madde. Neredeyse satın aldığınız çoğu üründe bulunuyor. Ayrıca krem veya katı formunda satılıyor ve bu ürünleri alternatif olarak kaç farklı yolla ile kullanacağımızı içeren reklamlar karşımıza çıkıyor. Popülariteyi kısa bir sürede yakalayan vazelini herkes masum ve eski zamanlardan beri kullanılması güvenilebilir kılsa da bir petrol türevidir. Bu maddeler cildin kendini koruyan ve nem tabakasının işlevini engellerler. Erken kırışıklığa sebep olur.

Triclosan

Akneli ciltler için üretilen ürünlerde bulunur. Kansere neden olan bu madde antibakteriyel etkisi de olan triclosan daha sonra yapılan analizlerde kansere neden olduğu saptanmıştır. Zamanında diş macunlarında, şampuanlarda, nemlendiriciler ve akneli ciltler için üretilen kremlerde kullanılmaktadır.

Bu bahsettiğimiz maddeler kozmetik ürünlerde sıkça rastlayabilceğimiz maddelerdir. Uzak durulması ve kullanılmaması gerekir. Bir kozmetik ürünün popüler ve yaygın olması reklamlarının çok fazla yapılması o ürünü zararsız olmadığını göstermez. İçeriğine bakın ve kaliteli ve doğal içerikli ürünler kullanmaya dikkat edin. Siz siz olun güzelleşmek için sağlığınızdan olmayın.


Leave a Reply