Korozyon; metal veya metal alaşımlarının oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumu. Buna en iyi örnek ve sürekli karşılaştığımız demirin paslanması olabilir. Korozyon zamanla oluşur ve bazen giderilemeyecek hasarlar meydana getirir.

Korozyon oluşumuna sebep olan faktörler: ortamın sıcaklığı, nemi, ph’sı, metalin hazırlanması esnasında yapılan işlemlerde farklılıklar( tavlama, temizleme, parlatma, cilalama gibi), ortamın oksijen derişimi, metallerin elektrot potansiyellerinin farklı olması yani birbirinden farklı metal kısımları bulunan malzemeler olması gibi faktörler korozyon oluşmasına zemin hazırlar.

Korozyon oluştuğu zaman eşyalarımızın yada malzemelerin estetik görünümünün kaybolmasının yanında kullanılmayacak hale gelebilir ve bu duruma göre tehlike arz edebilir. Korozyonun olmadığı yer yok denecek kadar azdır. Metal ve alaşımlarının olduğu tüm malzemelere muhakkak korozyona uğrar. Yapılan malzemenin kalitesi ve ortamın şartlarına göre korozyon süresi uzar yada kısalır.

Korozyon olayı endüstrinin her bölümünde de kendini göstermektedir. Açık atmosferde bulunan tanklar, depolar, direkler, korkuluklar, taşıt araçları, yeraltı boru hatları, iskele ayakları, gemiler, borular, makine parçaları korozyon olayına maruz kalmaktadır. Tüm bu yapılar korozyondan dolayı beklenenden daha kısa zaman içinde kullanılamaz hale gelmekte ve bu da ekonomik kayıplara sebebiyet vermektedir.

Diğer etkiler

Malzemenin delinmesi ile oluşan ürün kaybı, çevreye yayılan ürünün neden olduğu kirlilik ve zararlı etkiler, ürünün yanıcı olması durumunda yangın veya patlama tehlikesi, şehir suyuna karışması durumunda salgın hastalık tehlikesi, işletmenin durması sırasındaki ekonomik kayıplar, korozyona uğrayan malzemenin değiştirilmesi için harcanan işçilik.

Korozyondan Korunma Yöntemleri

Korozyondan birçok korunma yöntemi vardır. Bunların bazıları şunlardır:

  1. Metal yüzeylerinin kaplanması,
  2. Korozyona karşı dayanıklı malzemeler kullanmak,
  3. Ortamın korozyona neden olan özelliklerini kısmen ve ya tamamen gidermek,
  4. Sistem tasarlanırken korozyona neden olacak etkenleri azaltıcı tasarımlar yapmak,
  5. Katodik koruma sistemleri.

Bu gibi önlemlerle korozyon oluşumunun önüne geçilebilir yada bu süre uzatılabilir.

Evde Korozyon

Evimizde de birçok metal eşyalar bulunmaktadır. Bunların başında kalorifer petekleri, giderler, lavabo bataryaları gibi her daim gördüğümüz ve elimizin altında olan şeyler vardır. Birçok süs eşyamızda korozyona maruz kalabilir. Yukarıda söylenen korozyondan korunma yöntemlerine dikkat edildiği takdirde birçok korozyon oluşumunun önüne geçilebilir. Banyo gibi sürekli ıslak olan bir bölgede bulunan boruları, kalorifer peteklerini ve bunun gibi metal ve metal alaşımlarından yapılmış birçok şeyi banyo kullanımından hemen sonra kurularsak ve havalandırmasını iyi yapıp kuruduğundan emin olursak uzun yıllar aynı şekilde kullanabilir ve korozyona uğrama süresini uzatmış oluruz. Çamaşır makinası ve bulaşık makinasıda su ve deterjan bulundurduğundan dolayı etrafına sıçrayan suyu temizlersek, bakım ve temizliğini zamanında yaparsak bu malzemeleride paslanmadan korumuş oluruz. Korozyon hem ürün kaybına neden olmaktadır hemde ekonomik açıdan kişi/kişilere sarsıntı yaşatmaktadır. Korozyon tamamen kaldırılamıyor fakat dikkatli ve tedbirli olunması halinde bunun önüne geçilebiliyor.

Leave a Reply