Kuru veya çok kuru bir cilde sahipseniz kendiniz evde vücut losyonunuzu yapabilirsiniz. Kalıp haline getirip seyahatlerde kolayca yanınızda taşıyabilirsiniz. Sadece kuru cilde sahip olanlar değil zaman zaman cildinde kuruluk yaşayan kişiler de kullanabilirsiniz.

İpucu: Evde kolaylıklar hazırlayabileceğiniz bu losyonda dikka etmeniz gereken yağları benmari usulünde hazırlamanız ve tahta kaşık kullanmanızdır. Metal kaşık yağların etkilerini düşürebilir. Benmari usulünü tercih etmemizin sebebi ise yağların yapılarını bozmamaktır.

Malzemeler

  • 1 yk shea yağı
  • 5 yk kakao yağı
  • 2 yk aspir yağı

Ana madde halinde hazırlanan bu karışıma çeşitli esans yağlarını ekleyip sevdiğiniz barı oluşturabilirsiniz. Süslemek için kullandığınız esans yağının bitkisini ekleyebilirsiniz.
Örneğin; lavanta esansı eklediğiniz bu karışıma kuru lavanta tanelerini de serpiştirirseniz görüntü olarak da süslemiş olursunuz.

İpucu2: Hazırlanan bu karışımı sağlıklı plastik dediğimiz kalıplarda dondurun. Sıcak havalarda buzdolabında saklayın aynı zamanda çok sıcak ortamda bırakmayın. Bir kabın içersinde muhafaza edin. Hızlı tüketim yapmanız küçük bir önlemdir. Çok uzun süre açıkta, sıcakta veya metal ile teması halinde ürünün, ömrü kısaltır, bozulur ve ekisini kısaltır.

Leave a Reply