Kehribar taşının özelliklerini ve kimyasal yapısını anlatmadan önce şunları söylemekte fayda var. Tamamen doğal bir taş olan kehribar taşı önce reçine halindedir ve toprağa düşmesi ile sertleşerek taş haline gelir. Herhangi bir müdahale ile kehribar taşı elde edilemez. İçerisine giren canlıyı sanki yeni ölmüş gibi yüzyıllarca aynı şeklide ve formda tutabilir. İçine koyulan hiçbir şeyin yapısını bozmaz ve şekli hiçbir zaman bozulmaz. Fringe dizisinde bile işlenen bu taş büyük bir öneme sahiptir ve çok kıymetlidir.

 

Kehribar ve reçita taşları olarak da bilinen amber taşı, yumuşak ve hafif olması özelliği ile bilinmektedir. Kehribar bir taş olarak anılır ve ağaçların korunma mekanizmaları arasında yer alan reçinelerin fosilleşmiş halidir. Yapılan incelemeler neticesinde kehribarın içerisinde fosilleşmiş canlılara da rastlanmıştır. Şifalı taş olarak kabul edilen kehribarın bileşiğinde, oksijen, hidrojen, karbon ve de süksinik asit bulunmaktadır. Kehribar yapı itibariyle incelendiğinde, bu taşın aşırı derecede saydam olması dikkat çeken ilk özelliktir. Sahip olduğu ultra yumuşaklık ve hafiflik, kehribarın özelliklerinden bazılarıdır. Aslında kehribar taşının tedavi amaçlı kullanılmasının sebebi içerdiği süksinik asittir. Bu asit ağrı kesici ve rahatlatıcı etki gösterdiğinden dolayı kehribar taşını kullanan kişilerin rahatsızlıklarının azaldığı gözlemlenmiştir.

KİMYASAL YAPISI

Kehribar bir mineral olmadığından sabit bir kimyasal formülü yoktur. Ancak C10H16O4 şeklinde bir kompozisyon verilebilir. Yapısındaki ana elementler olan C%67-87, H%8.5-11, O%15, S%0-0.46 oranlarında olabilir. Özgül ağırlığı 1.05-1.30 gr/cm3 tür. Tamamen saydam Kehribarın özgül ağırlığı 1.1 gr/cm3 tür. Beyaz renklisinin özgül ağırlığı 0.90-0.96 gr/cm3 tür ki özgül ağırlığı 1 olan saf suda yüzebilir. Kehribar %10 oranında tuz bulunduran suda yüzecek kadar hafiftir. Kimyasal formülü bulunduğu jeolojik koşullara bağlı olarak küçük farklılıklar gösterir. Turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, konyak rengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renklerde bulunabilir. Kehribarın tüm özellikleri yaşına, gömülme şartlarına ve reçine salgılayan ağacın türüne bağlı olarak değişir.

SAĞLIK

Kehribar taşına sağlık açısından bakıldığında bu taşın öneminin çok büyük olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu taş, özellikle de kişilerin ruh sağlığı açısından çok fazla önem taşır. Yapılan araştırmalar sonucunda kehribar taşının ruh sağlığına olan etkileri ortaya çıkarılmıştır. Bu taş melankolik adı verilen ruh halini önlemede oldukça etkilidir. Aynı zamanda sol bileğe takıldığında depresyonu önlediği ortaya çıkmıştır. Etrafta bulunan ve kişileri olumsuz etkileyen negatif enerji, bu taş sayesinde dağılır ve kişiye pozitif enerji olarak yansır. Gerçek kehribar taşı yakıldığında etrafa çam kokusu yaymaktadır. Çünkü kehribar kozalaklı ağaçların reçinelerinden meydana gelmesidir. Birçok eklem ağrısına, baş ağrısına, ruhsal hastalıklara, bebeklerin diş dökerken daha az ağrı çekmesine ve birçok farklı rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Leave a Reply