Kaç tane hidrojen vardır?

 

Hidrojen, ünlü İngiliz fizikçi Henry Cavendish tarafından bulunmuştur. 1766’da bulan Cavendish 1783’de Fransız Profesör Charles ilk hidrojen balonunu uçurdu. Asit ve bazlarda, metallerin oksitlerin indirgenmesinde ve tuz çözeltilerin metallerinin çöktürmesinde kullanılır.

Uzun bir dönem evrende sadece bir tane hidrojen atomu olduğunu düşünülüyordu. Murphy ve çalışma arkadaşları iki kat daha ağır olan ikinci hidrojeni buldular. Bu element hidrojenle izotoptur. İzotop, proton ssayıları aynı ama nötron sayıları farklı olan atomlara denir. Bazıları doğada bulunurken bazıları nükleer tepkilmeler yolu ile yapay olarak elde edilir.

Hidrojenin izotopuna protiyum denir. Tek protona bir nötron ekleyin döteryum adı verilen ağır hidrojen izotopunun çekirdeği oluşur. Doğada protiyum döteryumdan çoktur. %99 oranında hidrojenden daha çok bulunur.

Hidrojenin bir diğer kardeşi olan tritiyumun atom çekirdeğinde iki nötron vardır. Kozmik ışınların etkisinde atmosferde sürekli oluşur ama çok hızlı yok olur. Radyoaktif bir elementtir bozunurken bir helyum izotopuna dönüşür. Tüm yeryüzünde 6 gram kadar çok az bulunur.

Son zamanlarda yapay olarak hidrojenin ağır topları elde edilse de kararsızlardır. Hidrojenin her çeşidinin kendine özgü özellikleri vardır ama kimyasal etkileri birbirinden farklıdır. Örneğin protiyum döteryumdan daha aktiftir.

Hidrojen izotopları incelenirken bilim adamları izotop kimyasını geliştirdiler. Bu araştırma alanı izotoplarla ilgilenir. Böylece kimyasal işlemlerin en karışık ayrıntılarını çözümleyebilmişlerdir.

Elektron-Proton-Nötron

Bir periyodik tabloda elemetlerin yerleri nasıl belirlenir diye merak ediyorsanız aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Periyodik Tablodaki Yer

Leave a Reply