Karbonat

Karbonat, kimyada karbonik asitin bir tuzudur. Karbonat iyonu CO₃²⁻ varlığında nitelendirilir. Aynı zamanda ismi karbonik asitin esteri manasına da gelebilir. Kalsiyum karbonat, potasyum karbonat ve lityum karbonat adında türevleri vardır. Sanayide kullanımı çok yaygın ve bu bileşikteki halleri hem kimyasal hem biyolojik olarak çok zararlıdır.

Karbonatla cilt bakımı, ayak bakımı, temizlik ve tam sonuç vermemekle birlikte gebelik testi de yapılmaktadır.  Yemeklerimizde kullandığımız keklerimizi kabartır. Bir çok bakım maskelerinin de gözdesi olan kalsiyum karbonatla neler yapabiliriz? Hangi cilt bakım ürünlerinin içine katabiliriz? Tarifleriyle birlikte yazalım.

Sivilceler İçin:
Bu yüz maskesi tarifini sivilceleriniz varsa sadece sivilcelerinizin üzerine uygulayınız.

Malzemeler:

 • 3 çay kaşığı  su
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı karbonat

Malzemeleri karıştırın. Limon asidik bir yapıya sahip olduğu için cildinizde yanmalara sebep olabilir. İsterseniz karışımı peeling yerine de kullanabilirsiniz. Çok bastırmadan dairesel hareketlerle peelinginizi yapabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin

Karbonatın renk açıcı ve leke giderici özelliği vardır. Maya ise cildi besleyen ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayan yapıya sahiptir. Kırışıklıklar için de uygun olan bu tarifi haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 Çay kaşığı yaş maya
 • 1 Çay kaşığı karbonat
 • Su

Malzemeleri ılık bir suyun içinde kremsi hal alana kadar karıştırıp yüzünüze uygulayıp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile yüzünüzden arındırın.

Yoğurt ve Karbonat 

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • Birkaç damla limon

Eğer cildiniz hassa ve kuruysa bu maskeden uzak durun. Aynı zamanda sivilce yarasıi uçuk gibi cildin hassas döneminde de uygulanmaması gerekmektedir.
Malzemeleri karıştırıp cildinize uygulayın. 10 dakika bekletin. Göz ve dudak çevrenizden uzak tutun. Maske cildinizde kuruduktan sonra dairesel hareketlerle bastırmadan çıkartmaya çalışın. Böylece peelinginizi de yapmış olacak ve ölü hücrelerinizden kurtulmuş olacaksınız. Limon parlaklık ve cildin vitaminini sağlarken yoğurt besler karbonat ise cildinizi tazeler. Bu maskeyi haftada bir defa yapmalısınız. Uygulamadan önce küçük bir bölgede alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol ediniz.

Karbonat ve Limon

Karbonat ve limonu daha çok diş beyazlatmada kullanılır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum var. Limon ile karbonat birleştiğinde aşındırıcı bir etki yaratacağından diş minesine zarar verebilir. Eğer sigara, kahve ve çaydan kaynaklanan bir lekelenme söz konusuyda ve diş problemininiz yoksa hafada bir defa uygulanabilir. İlaçalardan kaynaklanan lekelenmeler için uygun değildir. Lütfen denemeden önce diş doktorunuza danışınız.
Malzemeler için 1:1 oranda karıştırmanız ve macun kıvamında uygulamanız yeterli olacaktır.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Tarif 1: Uzun vadeli tüylerden kurulmak
Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı karbonat
 • 2 çorba kaşığı türk kahvesi telvesi

Lazer epilasyonu tercih etmeyen kadınların tercihi olabilcek bu malzeleri karıştırıp vücut peelingi olarak da kullanabilirsiniz. İstenmeyen tüylerinizi ağda veya epilasyonla aldıktan bir gün sonra uygulmalısınız. Aksi halde yanma yaşanıp cildinizin pul pul dökülmesine neden olabilirsiniz. Her gün düzenli uygulandıktan sonra uygulama sonrası ılık suyla yıkayıp günlük nemlendiricinizi sürünüz.

Tarif 2: Tüy Dökücü
Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • Yarım limon

Bu tarif daha çok tüy dökücü kullanmak istemeyen geçici süre istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyenler için uygundur. Malzemeleri kremsi hale gelene kadar karıştırın. İstenmeyen tüylerinizin olduğu bölgeye uygulayın ve uygulanan bölgede hafif köpürene kadar bekleyin daha sonra temiz bir havluyla bölgeyi temizleyin. Bu karışım kimyasal tüy dökücülere veda ettirebilir.

İngiliz Karbonatı

İngiliz karbonatının adı sodyum bikarbonattır. Diğer bilinen isimleri solvey karbonatı, cep sodasıdır. Bazı aktarlarda da bulabilceğiniz gibi eczanelerden temin etmek en doğrusudur. 1 çay kaşığı ingiliz karbonatını 1  su bardağına ekleyip içerseniz mide asidinizi düzenlemenin yanı sıra kilo vermenize ve bazı hastalıklardan da korunmanıza destek olacaktır. Bu hastalıklar özellikle kış aylarında başımıza gelen nezle ve griptir. Ağız ve ayak kokularında, ağız içi yaralarda etkilidir.

Kanser hastaları için kullanıma uygun olan ingiliz karbonatı idrarın pH’ı ölçülerek tüketilmelidir. İdrarın pH seviyesi 8 olana kadar tüketilebilir ve bu denge sabit tutulabilir. Vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

Eğer mide rahatsızlığınız ülserse  ingiliz karbonatından uzak durmalısınız. Tansiyon hastası iseniz ve kullanmanızı gerektiren bir durum söz konusuysa gün içerisinde yavaş yavaş içilip dinlenilmelidr.

Nerelerde Kullanılır?

 1. Temzlik amaçlı olarak halınızdaki kıl ve tozlardan kurtulmak istiyorsanız karbonatı halınızın üzerine serpitirin. 2 saat beklettikten sonra vakum gücü yüksel elektrik süpürgesiyle süpürün.
 2. Banyo ve mutfaklarınızdaki fayanslarınız kararmışsa ağır kimyasal ürünlerden uzak durmak adına karbonat ve limonu karıştırarak bir fırça yardımıyla fayans aralarını temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda porselenlerinizi ve gümüşlerinizi parlatmak için de uygun bir karışımdır.
 3. Tencereleriniz dış tarafı siyahlaşmışsa karbonatı tecrenizin alına serpin üzerine elma sirkesi ekleyip biraz bekledikten sonra serçe fırçalayın. Parladığını göreceksiniz. Aynı işlemi kireç tutmuş çaydanlıklar için de uygulayabilirisiniz. Sıcak su ile temizlemek işlemi kolaylaştırır.

Kimyasal temizleyicilerden uzak durmak isteyen herkes ingiliz karbonatıyla temizliğini de sağlayabilir. Böylece sağlığımızı korumuş oluruz. İngiliz karbonatının bir çok kullanım alanlarının olmasının yanı sıra zararları da mevcuttur. Doğada bulunan her şeyin bazı oranlar dışında kullanılması zararlı etki gösterebilir.
Vücudumuzun en hassas yerlerinden biri olan gözlerimizden uzak tutmamız gerekmektedir. Temizlik amaçlı yapılan işlemlerde dahi çok fazla yakın temas ile çıkan buhar etkisi gözümüze zarar vermektedir. Bu yüzden temizlik yaparken her ne kadar kimyasallardan uzak durmak amacıyla karbonat kullanılsa da buharından uzak durmamız  gerekmektedir. Kimyasal temizleyicilerden ayıran özellik çok fazla bileşik içermemesi ve kalıcı olup etkisinin uzun sürmemesidir.

Not: Yapılan işlemler zaman alabilir. Kimyasal temzileyicilerde olduğu gibi dakikalar içersinde sonuç alamayabilirsiniz. Bunu nedeni zararlı kimyasalların olmamasıdır. Dikkat edilmesi gereken tek husus işlemler uygulanırken çok fazla temas halinde olmamasıdır. 

Karbonatla Gebelik Testi Yapılır mı?

Çok eski zamanlarda başvurulan bu yöntem hala günümüzde köylerde ve imkanı kısıtlı yerlerde yapılmaktadır. Karbonatla yapılan gebelik testin doğruluk payı her ne kadar %70 oranında verilmiş olsa bile kesin ne net sonucu kan tahlilinde çıkmaktadır. Kesinlikle cinsiyeti öğrenme ile bir bağlantısı yoktur.

Gebelik Testinin Yapılması;
Sabah idrara çıkmadan önce temiz ve şeffaf bir kabın içerisine idrarınızı yapınız. İdrarınızı yaptıktan hemen sonra üzerine karbonatı ekleyin. Eğer köpürme oluyorsa hamilesiniz. Köpürme olmadan karbonat dibe çökmüşse hamile değilsiniz.

Dikkat: Bu test %100 sonuç vermez. Kesin bilgi için size en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Adet dönemi hormonal değişiklikler de etkileyebilir.

 

One Comment

Leave a Reply