Öngörüldüğü üzere ilacın uygulanmadığı gibi , 2012 yılında The Atlantic tarafından bildirildiği üzere 100 milyar dolar ila 289 milyar dolar gibi pahalıya mal olabilir. Sadece bu değil, aynı zamanda hastalara zarar verebilir ve tedaviye başlayabilir.

Ancak yeni bir dijital hap bunu değiştirebilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) , Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital bir sindirim izleme sistemi ile gelen ilk hapı onayladı. Bu yeni ilaçlardan birini aldıktan sonra, IEM sensörü hasta tarafından giyilen bir yamayı iletir. Yama, daha sonra akıllı telefondaki bir uygulamaya bilgi gönderir.

Abilify MyCite adı verilen tedavi, şizofreni, bipolar I bozukluğu ve depresyon tanısı alan erişkinleri tedavi etmek için kullanılan ilaçla (Abilify) sensörü birleştirir. Her iki taraf da bu yeni-çağ hapı yapımında rol aldı – Otsuka Pharmaceutical tableti yapar, Proteus Digital Health IEM ve yamayı yapar – bu dijital ilaç sisteminin hastaları ve hekimleri tedaviyi iyileştirmesine yardımcı olmasını umarız .

FDA’nın ilaç değerlendirme ve araştırma merkezindeki psikiyatri ürünleri bölümü müdürü Dr. Mitchell Mathis, “Akıl hastalığı için reçete edilen ilaçların yutulmasını izlemek bazı hastalar için faydalı olabilir” dedi. “FDA, reçeteli ilaçlarda yeni teknolojilerin geliştirilmesini ve kullanımını destekliyor ve teknolojinin hastalara ve reçete yazanlara nasıl fayda sağlayabileceğini anlamak için şirketler ile çalışmaya kararlıdır.”

Hap üreticileri ve FDA, bu ilacın sayısallaştırılmasının hasta uyumunu geliştirdiğini göstermediğini belirtmekte hızlıdır. Bununla birlikte, “Büyük Kardeş” in uygun şekilde ilaçlanıp tedavi edilmediğini bilme konusunda bazı endişeler uyandırdı. Örneğin , New York Times’da bildirildiği üzere sigortacılar tıp doktorlarını dijital hapları reçete etmek için kullanabilirler, böylece belirli ilaçların kullanılmasını ve doğru bir şekilde kullanılmasını sağlarlar. Dijital bir yazım ayrıca şartlı tahliyenin ya da akıl sağlığı merkezlerinden hastaları serbest bırakmanın bir koşulu olabilir.

Şu anda, bu dijital haplar sadece belirli sayıda sağlık hizmeti planına ve hizmet sağlayıcısına ve hastaya dağıtılmaktadır. Bununla birlikte, kendi dijitalleştirilmiş ilaç sürümlerinde çalışan başka şirketler var. Otsuka, Abilify MyCite’ın yavaşça yayılmasının, hastanın deneyimlerinden öğrenmelerine yardımcı olacağını söyledi.

Leave a Reply