Losyon mu krem mi?

Losyonlarda su miktarı fazladır. İçerisinde genellik ihtiyaca göre yağlar bulunur. Ciltte yağlı etki bırakmayan, hızlıca emilen hafif formda olan losyonlar özellikle yaz aylarında kullanılır. Vücudunuza uygulamak kremlere oranla daha doğrudur. Kremler ise yağlı bir yapıya sahip katı akışkan formdadır. Kuru ve aşırı kuru ciltliler tercih ederler. Kremleri çoğunlukla ellerimizde, diz veya dirseklerde kullanılması daha uygun olur.

Kömür maskeleri

Son zamanlarda popüler olan kömür maskeleri (siyah maske) cilt sağlığımız açısından ne kadar sağlıklı araştırmasını yaptınız mı? Cilt yapısını bozabilecek etkisi olan kömür maskeleri içerdiği kimyasallarla cildi koruyan hücre tabakasına zarar verir. Yararlı bakterilerin ölmesine sebep olarak koruyu etkiyi ortadan kaldırır ve cildimiz kötü hava şartlarına, mikroplara, toz, kir ve güneş ışıklarına daha fazla maruz kalır.

Güneş koruyucu sprey ve kremler

Pratik olması açısından tercih edilen güneş spreyleri güneşin zararlı ışınlarına tam koruma sağlayamazlar. İnce formda bir yapı olmalarından dolayı ultraviyole ışınlarını güneş kremlerine nazaran absorplayamazlar. Bu nedenle özellikle güneşin en yoğun olduğu saatlerde güneş kremi kullanmak ve etkisi geçtikçe tazelemek gerekmektedir.

Bronzlaştırıcılar

Bronzlaştırıcılar da çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. güneş kremleri kadar etkili olmayan bronzlaştırıcılar dermotolojistler tarafından önerilmemekle birlikte hem güneşe karşı tam koruma sağlamaz hem de güneş ışınlarını cilde hapsederek zararlı ışınlara maruz bırakır.

Hydrocortisone krem

Bazı insanlar dermotoloğa görünmeden akne problemeleri için ya internet yada arkadaş tavsiyesiyle krem veya ilaç kullanmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bir kişiye iyi gelecek ilaç veya krem bir başkasında yan etkiye sebep olabilir, etkisini göstermeyebilir. Bu durum tüm ilaçlar, krem ve vitaminler için geçerlidir. Bu tip cilt kremleri de kesinlikle doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Daha fazla akne, leke veya başka cilt hasalıklarına neden olabilirsiniz.

Ayak maskeleri

Ayaklarımızda da vücudumuzun her yerinde olan koruyu bakteriler bulunmaktadır. Ayaklar için yapılan maskeler (topuk çatlakları, bakım, nemlendirme) dermotologlar tarafından önerilmemektedir. Ayağı günlük yıkayıp parmak aralarını tam anlamıyla kuruladıktan sonra topuk kısmını kremlemeniz yeterli olacaktır. Kurutulmaması veya fazla krem uygulanması sonrası mantar ve egzaman gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Pamuklu çorap kullanımı tercih edilmelidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Son zamanlar yine çok popüler olan bir yağdan bahsedeceğiz. Hindistan cevizi yağı neredeyse herkesin önerdiği ve her alanda kullandığı bir yağ haline geldi. Evet saç bakımı, tırnak bakımı gibi alanlarda iyi bir tercih olsa da yüzümüz için çok da doğru değildir. Hindistan cevizi yağı ciltte, akneye, yağlı cilde ve tıkalı gözeneklere ve renk pigmanasyonunun deformasyona neden olmasına sebep olur.

 

 

Leave a Reply