Güneş kimyasallardan oluşmuş büyük bir yıldızdır. 

% 75 – Hidrojen (H)
% 24 – Helyum (He)
% 1 – Ağır Elementler

Güneş’in kimyasalları, 1868’de bir güneş tutulması yaşanmış ve büyük hazırlıklar yapılmış. Bu defa birçok yeni elementin keşfinde yardımız olan spektroskop’da hazırlanmış.

 

Spektroskop

Güneş tutulmasından sonra her şey normale döndü  ancak Fransız bilimler Akademisine ard arda iki mektup geldi. Bunlardan biri uzak Hindistan kıyılarından Fransız Janssen’den diğeri İngiltere’den İngiliz Lockyer’dendi. İkisi de spektrum analiz sayesinde, yeryüzünde bilinmeyen bir elementi güneşte bulduklarını yazmışlardır. Renk olarak sodyum çizgisine benzeyen sarı bir çizgi vermiş. Sadece güneşin kimyasallarından keşfetmenin değil yeni bir elementin de keşfedildiğini öne sürmüşler. Bu element Helyum(He)‘du. Güneş elementi olarak bilinen helyum yirmiyedi yıl sonra yeryüzünde keşfedildi.

Spektrografların kayıları günlerce incelendi ve güneş hakkında daha detaylı bilgilere sahip oldular. Güneşten onra sıra yakın ve uzak yıldızlara gelmişti. Sonrasında yıldızların kimyasını araştırmaya başladılar.

Seksen yıl sonra yeryüzünde eser miktarda bulunan teknetiyum  ilk olarak belli yıldızların spektrumlarında rastlanmış. Nükleer tepkimelerin sonucu olarak sürekli oluştuğu için yıldızlarda çok fazla rastlanır.

Güneş’de helyum iç yüzeyinde Hidrojen dış yüzeyinde bulunur. Bunun nedeni kütşe çekimidir. Yani ağır olan elemenler içte ağır olmayan elementler ise dış yüzeyde bulunur. Işık kürenin bileşimi içinde bulunan döteryum, lityum, bor ve berilyum haricinde Güneş sistemini oluşumundaki kimyasal bileşimine örnektir.

Evren tekdüzedir. Güneş ve yıldızlarda başka yeni element bulunamamıştır. Yer Güneş gezegenler ve yıldızlar ile tüm göksel cisimler genel olarak aynı kimyasal elementlerden oluşur. İlginç olan göklerdeki kimyasal elementlerin dengesi yeryüzündeki kimyasal elementlerin dengesinden farklıdır.

Dış uzayda oksijen ve silisyum değil, hidrojen ve helyum baskındır. Bu iki elementin miktarı geriye kalan tüm elementlerin toplamından birkaç kat fazladır.

Galaksimiz, esas olarak bir hidrojen krallığıdır. 


Güneş Işınları

Kısa vadede bizi mutlu eden bronzluk uzun vadede olumsuz olarak bizi etkileyebilir. Güneş kırışıklık ve lekelenmelere sebep olur.

UV ışınlarınları fazla maruz kalınması sonucu akut oalrak bronzluk ve yanma kronik olarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. UV-A ışınları değil UV-B ışınlarının ciltte soyulmaya neden olduğu bilinmektedir.

Cildin zarar görmesinin yanı sıra gözleri de etkileyen güneş ışınları(UV) %99 oranında gözlerimiz tarafından emilmektedir. Bunun sonucunda da kornea hasarı katarakt hatta körlükle sonuçlanabilir. Ayrıca melenoma olarak bilienen cilt kanserine de sebep olabilir.

Korunmanın Yolları

  1. Güneş krami kullanmak ve 10:00-16:00 arası, ya da en azından güneşin en zararlı olduğu 11:00-13:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamanız gerekmektedir.
  2. Şapka kullanmak
  3. Kaliteli camlara sahip güneş gözlükleri kullanmak. İdeal güneş gözlüğü UVA ve UVB ışınlarının %99-%100’ünü bloke edebilmelidir.
  4. Solaryumdan uzak durmak gerekir. Bilinenin aksine solaryumdaki UV ışınları da zararlıdır. Bir çok doktor solaryumu önermemektedir.
  5. 6 aydan küçük bebekler güneşten korunmalıdır. Çocuklar güneşe çok fazla maruz bırakılmamalı ve onlara uygun olan güneş kremler kullanılmalıdır.

Leave a Reply