Gluteni tanımlayacak olursak ekmek yapımı esnasında oluşan hamurun ağsı yapısını oluşturan yani hamurun güçlü yapısından sorumlu olan proteindir. Gluten olmadan ekmek mayalanmaz ve kabarmaz.

YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Ekmek başlıca besin kaynağıdır. Doğru tüketiminde hiçbir soruna sebep olmazken fazla tüketiminde obezite, mide sorunları, sindirim problemlerine sebep olmaktadır. Ekmek ve türevi kullanımının fazla olması ile birlikte bu tarz ürünlerin içinde bulunan gluten alerjik rahatsızlıklara sebebiyet vermeye başladı. Son zamanlarda artış gösteren gluten alerjisi azımsanmayacak kadar sıkıntılı süreçler doğurmaktadır. Kişinin doğrudan sindirim sistemini bozduğu için ekmek ve gluten içeren gıdaları tüketen kişilerin yaşam kalitesi düşmektedir.

Gluten elastik bir protein topluluğudur.Proteinler birbirlerine bağlandıklarında tıpkı bir örümcek ağı gibi bir sistem oluşturur. Bu sistem ekmeğe yada katıldığı herhangi bir ürüne iskelet görevi yapmaktadır. Vücudumuz için protein çok önemlidir. Fakat bu her proteinin bize yarar sağladığı anlamına gelmemektedir. Bu protein  zararlıdır denemez ama bu proteine hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyon göstermektedir. Gluten hassasiyeti olmayan kişiler rahatlıkla bu proteini sindirebilirler.

GLUTENİN KİMYASAL YAPISI

2 farklı proteinden oluşmaktadır. Gliadin veglütenin.


Glutenin yapısı

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak hastalığı uzun yıllardır bilinen ancak adı konulamayan bir hastalıktı. Çünkü belirtileri bilindik hastalıkların kine benzemesiydi. Ama gelişen teknoloji ile bu hastalık ve tedavisi aydınlatılmıştır. Glutensiz beslenmeye özen gösterilen Çölyak hastalığında,ince bağırsağın glutene karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi,hassasiyeti anlamına gelmektedir. Bu hastalığa sahip olan bireyler glutenli gıdalar tükettiklerinde bağırsak mukozasındaki alerji nedeniyle ince bağırsaktaki yapıları tahrip eder. Böylece alınan gıdalar emilmez ve bireyde karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, kas problemleri ve demir eksikliği gibi bir takım hayati tehlike yaratabilecek ciddi sorunlar görülmeye başlar.

ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Karın ağrısı ve karında şişlik

İshal, kabızlık veya dışkıda anormallik

Kusma

Bebeklerde çocuklarda büyüme ve gelişme bozuklukları, boy uzamasında yavaşlama

Zayıflama ve kilo alamama, yaşa göre kilo azlığı

İştahsızlık, kansızlık

Saç dökülmesi, tırnak kırılması, diş bozuklukları.

Çölyak hastaları yada gluten hassasiyeti olan kişiler buğday, arpa, yulaf, çavdar ve bunlarla yapılan tüm ürünleri kesinlikle tüketmemelidir.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM DİLERİZ.

Leave a Reply