Fıstık ezmesinden elmas olur mu? Olmuş.

İlk duyulduğunda belki hayal edemiyor olabilirsiniz. Ancak Alman bilim insanı Dan Frost bunu bize çok güzel kanıtlamış durumda.

Laborauvarında yer kürenin derinliklerinin ortamına kurmaya çalışan Dan Frost kayaları çok yüksek basınç altında tutmalıydı ki bunu sağlayabilsin. Deneyleri sonucunda yer fıstığı ezmesi ve karbondioksitle elmas yapılabileceğini söyledi. Merakla kendi çalışmalarından biraz bahsedelim.

Frost’a göre elmas, yaşanan bazı jeolojik süreçler yoluyla okyanuslardaki karbondioksitin kayalara, oradan da manto tabakasına çekilmiş ve bu yolla elmasların oluşmuş olabileceğini düşünüyor. elmasın diğer karbon türlerinden daha az değişken olduğu için yeniden atmosfere salınmış olması ihtimalinin az olduğunu belirtiyor. Böylece manto katmanının elmas tabakasıyla örtülü kalması sayesinde, dünyanın merkezinden dışa ısı yayılımının azalmış ve yaşamın gelişmesi olanaklarının artmış olabileceğini belirtiyor Frost.

Aslında olması gereken maddenin de demir olduğunu söyleyen Frost’un çalışması, mantonun yüksek basıncı kayalardaki karbondioksitin çıkmasına ve demiri bol minerallere geçmesine, böylece oksijenin uçarak geride kalan karbonun elmasa dönüşmesine neden olduğu düşünülüyordu. Frost’un basınç uygulayarak oluşturmaya çalıştığı ortamda gerçekleşen de bu oldu; yani elmas yaratıldı.

Fıstık ezmesi sonucu oluşturulan elmasla zengin olabilmemiz ne yazık ki mümkün değil. Elmasın doğada  oluşması için çok uzun zaman geçmesi gerekir. Küçük bir elmasın oluşması dahi bir kaç hafayı bulmaktadır. Ama Frost’un bu deneyi elmasın değerini düşürdüğü için ne onu ne de bizleri zengin yapmaz.

Almanya’da istekler doğultusunda deneyin yapılması istenmiş ve bilim adamı Frost bu isteği kırmayarak deneyi gerçekleştirmiştir. Bunu yaparken de karbonca zengin bir kavanoz fısık ezmesi kullanmıştır. Deney elmas oluştuktan sonra fazla hidrojenin açığa çıkması sonucu bozulmuş. Ancak yine de elmas oluşturulmuştur.

Bu çalışmalar sonucu laborauvar ortamında elması bor ile kuvvetlendirmeye ve elektronik cihazlar için kullanım sırasında ısınmayan daha iyi yarı iletkenler üretilebilir mi diye bakılıyor. Amaç sadece güçlü bir elmas değil, elmastan da güçlü bir madde de üretmek yer alıyor.

Frost’un asıl araştırma konusu olmayan yapay elmas üretimi bu konuyla ilgilenen bilim insanlarına bir yol açıyor. Kendisinin ilgi alanı ise yerkürenin geçmişini aydınlatmak ve bu yolla başka gezegenlerde yaşam olasılıklarını araştırmak.

Yani anlaşılan fıstık ezmesinden yapılan elmas kimseyi zengin yapmıyor. Çalışmların amacı elmastan daha kuvvetli bir madde elde etmek. Sanırım bu konuda da bize bor yardım edecek.

Leave a Reply