Deodorant Nedir?

Deodorant ismi latinceden gelmektedir. Anlamı kötü kokuyu uzaklaştırmaktır. Deodorant kötü kokuyu maskelemek için kullanılır. Hem cildimize hem de doğaya zararı olan deodorantları kullanmamak için evde kendi deodorantınızı yapabilir üstelik sıkıştırılmış şişeyi kullanmayarak çevreyi de korumuş oluruz.

Deodorantın Zararları

İlk olarak meme kanseri riski olduğu söylenen deodorantların yaklaşık 15 yıl öncesine kadar kanser yapabilme ihtimali ortaya atıldı. Daha sonra yapılan araştırmalarla koltuk altındaki tüylerden kurtulduktan sonra kullanılan deodorantlar içerisinde bulundurduğu alüminyum bileşikleri direkt deri tarafından emildiği için meme kanseri riski ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.
Sadece meme kanseri değil, koltuk altındaki gözenekleri tıkayarak farklı rahatsızlıklara da sebep olabilir. Astım hastasıysanız nefes darlığına neden olabileceği gibi ani astım krizine de sebep olabilir. Terliyken kullanılan deodorant, manar hastalığına sebep olabileceği Aslında doğru olan su ve sabunla temizlemek veya evde hazırlayacağınız doğal yöntemlerle kötü kokuyu önlemek.

Evde Yapılabilecek Deodorantlar:

Sprey Deodorant Yapımı:
Sprey deodorantların etkisi çok uzun sürmez ama yanınızda taşıyabilirsiniz.
Malzemeler:
1 yemek kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı gül suyu
1 su bardağı su

Ilık suyun içerisine karbonat ve gül suyunu ekleyin. Kullanmadan önce çalkalamayı ve buzdolabında muhafa etmeyi ihmal etmeyin. Karbonat kokuyu önlerken gül suyu size hem yumuşak bir his bırakır hem de güzel bir koku verir.

Krem deodorant Yapımı:
Malzemeler:
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
1/2 yemek kaşığı mısır nişastası
1 yemek kaşığı karbonat

Katı formda olan hindistan cevizi yağını, mısır nişastasını ve karbonatı daha önceden kaynatılmış ve eczaneden temizlik amacıyla satılan alkolle temizledikten sonra bir kabın içerisinde karıştırın. İsterseniz içine kokusunu beğendiğiniz esans yağlardan da ekleyebilirsini. Karbonat kötü kokuyu uzaklaştırırken hindistan cevizi yağı uzun süreli karışımını sağlar ve mısır nişastası da koltuk altındaki kararmaların önüne geçer. Yaz aylarında hindistan cevizi yağı eriyeceğinden buzdolabınızda saklamanız önerilir.

Roll-On Deodorant Yapımı: 
Malzemeler:
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
2 yemek kaşığı rendelenmiş bal mumu
1 yemek kaşığı nişasta

Malzemeleri benmari usulü eritin. Erimiş olan karışımı daha önceden kullanmış roll-on kabına doldurun ve buzdolabında donmasını bekleyin. Unutmayın roll-on kabı tekrar kullanılmadan önce steril edilmelidir. Dilerseniz roll-on yerine başka bir kap da kullanabilirsiniz. Bal mumu katı formda kalmasında yardımcı olacaktır. Nişasta ise kararmanın önüne geçer.

Eğer hassas bir cildiniz varsa;
Hassas cildi olanlar bu tarifleri küçük bir bölgede deneyerek tahriş, kızarıklık veya alerjik reaksiyon meydana geldiğinde kullanmamalıdır. Bu tariflerin içerisinde en fazla neden olabilecek tek ürün karbonattır. Karbonatı eklemeden hassas olanlar beyaz kil kullanabilirler. Aynı zamanda içerilerinde bulunan diğer ürünlere hassasiyetiniz varsa kullanmanız önerilmez.
Dikkat: 
Karışımları güneşten uzak tutup buzdolabında muhafaza ediniz. 1-2 hafta kullanabilirsiniz. Evde hazırlanan her karışımı taze hazırlayıp kullanmak hem etkisini gösterir hem de sağlığımız için önemlidir. Deodorantları koltuk altı tüylerinizi aldıktan 2 saat sonra uygulayınız. Aksi halde tahriş edebilir.

Sağlıklı Günler…

 

Leave a Reply