Evde doğal sabun yapmayı denediniz mi?

Cildinizin bakımı için neler yapıyorsunuz? Düzenli olarak temizleyip, tonikle gözenekleri açıp krem ile nemlendiriyorsunuz ve kesinlikle makyajla uyumuyorsunuz değil mi?

Ama bunların yanında çok basit bir detayı daha cilt bakım rutininize eklerseniz, cildinizin asıl ihtiyacı olan bakımı da kolayca yapmış olursunuz. Yani sabunları.

Evde Doğal Sabunu Yapımı

Doğal Sabun

Farklı özlerle hazırlanan ve içerisinde zarar veren katkı maddesi bulunmayan doğal sabunlar saç, yüz ve cilt bakımınızda kullanabileceklerinizden. Cildinizin ihtiyacına göre temel bakım yapabilir; sivilce oluşumunu engelleyebilir; saç dökülmelerinin önüne geçebilir sonuç olarak daha sağlıklı görünebilirsiniz.

 

Hazırlanışı:
Sabun bazını ve yulaf ezmesini benmari usulü eritin. Üzerine shea yağını, kastor (hint) yağını ve badem yağını ekleyin. İsterseniz turuncu gıda boyası da ekleyebilirsiniz. Hepsini eritip karıştırdıktan sonra ısıtıcının altını kapatın. Badem,greyfurt,portakal, biberiye yağlarını ekleyin ve ısıtıcıdan alın.
Kuru biberiye ve rendelenmiş portakal kabuğunun üzerine deniz tuzu ekleyerek bir bıçak yardımıyla ufaltarak karıştırın. Eritilmiş olan karışımın üzerine ekleyin. Silikon kalıplara dökün.Dökmeden önce mutlaka alkolle temizleyin. Kalıplara döktüğünüz karışımlarda kabarcıkların gitmesi için de üzerini alkolle spreyleyin. 15 dakika beklettikten sonra buzluğa koyun ve 15 dakika da orada bekletin. İşte sabununuz hazır!


İpuçları:
-Shea yağı kuru deriyi nemlendirmek için eklenir.
-Kastor (hint) yağı tahriş olmuş cilde yardımcıdır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
-Badem yağındaki biyotin saçları güçlendirir.
-Biberiye yağı kıl foliküllerini uyarmaya yardımcı olur.


Önemli:
-Çok yüksek sıcaklıkta veya doğrudan ısıtıcıda işlemi yapmayın.
-Uzun süre ısıtıcı üzerinde bekletmeyin. Bu durumlar yağların yapısını bozabilir veya karışım yanabilir.
-Ayrıca silikon kalıplara dökmeden alkolle spreylemek oradaki mikroorganizmaları temizler.

Leave a Reply