Lantanitlerden bizlere göz kırpan element: Gadolinyum

Lantanitleri duymayanları buraya alalım. Çünkü dikkatimizi çekmeyen bu grupta keşfedilmeyi beklenen birçok özellik var. Gadolinyum bunlardan bir tanesidir.

Gadolinyum ilk defa 1886’da Fransız kimyacı olan Charles Marignac tarafından keşfedildi.

Periyodik tabloda en altta sessiz sedasız duran bu element lantanitler grubunda yer almaktadır.  Simgesi Gd, atom numarası 64, atom ağırlığı 157,25, yoğunluğu 7,9 g.cm3’tür. Erime noktası 1313 derece, kaynama noktası 3273 derecedir.

Periyodik tablonun 3-B grubunda nadir toprak elementleri diye adlandırılan lantanit grubunda yer alır. Diğer lantanitlere benzer şekilde metalik parlak, gri renktedir. Orta derecede esnek, orta derecede serttir. Kimyasal özellikleri bakımından lantana benzer.

Gadolinyumun metal formu, olağandışı süper iletken özelliğe sahiptir. Elektropozitifliği yüksektir. Gadolinyum, bileşiklerinde +3 değerliklidir. Doğada saf olarak bulunmaz. Hava ile temasında ise hemen oksit tabakası oluşturur.

Gadolinyumu lantanitlerde bulunan diğer elementlerden ayıran bir özelliği vardır. Bu özelliği oda sıcaklığında ferromanyetik olma özelliği göstermesidir. Yani büyük bir mıknatıs özelliği vardır.

Süper iletken özelliğe sahiptir. Bu özellikleri gadolinyumun çok kullanılmasına sebep olmuştur. Tıp, metalürji ve nükleer alanda çok aranan ve ihtiyaç bir element haline gelmiştir. Tek başına kullanıldığı gibi birçok metalle de alaşım vermektedir. Bir metale gadolinyum katıldığı zaman oluşan alaşım birçok özelliği daha iyi hale getirmektedir. Bunlar sertlik, ısı iletkenliği ve işlenebilirlik gibi önemli özelliklerdir.

Gadolinyumun bileşiklerini kullanıldığı yerlerden bazıları şunlardır: magnetik soğutucu, mıknatıs, MR, x-ray ekranları vb.

Gadolinyumu en gözde yapan özelliği ise tıpta çok kullanılmasıdır.

Peki bu nasıl olmuştur?

Gadolinyum en yüksek termal görüntüleme yapabilen elementtir. Bu da MR görüntülemede kullanılmıştır. Seyreltilmiş halde vücuda uygulanan gadolinyum iğnesi yani ilaçlı MR da kullanılan gadolinyum bazlı ilaçlar hasarlı bölgeyi daha net görüntülemeye olanak sağlamıştır. Bu bir tedavi şekli değildir. Ama iyi bir teşhis yöntemidir. Gadolinyum MR cihazında vücut ile aynı rezonans yapıda sinyaller vermektedir. Bu yüzden hasarlı bölge diğerlerine göre daha çok renkli gözükmektedir. Benzer yapıda olan kas ve damarların birbirinden kolay şekilde ayrılmasına da olanak sağlar. Sorunlu bölgeyi daha net tespit etmesi sebebi ile bugün aktif halde kullanılan bir elementtir.

Peki yan etkisi var mı?

Bu işlemde X-ışınları kullanılmadığı için yan etki ve zararı olmayan bir uygulama şeklidir. Ancak kişilerin kendisinden kaynaklanan bir rahatsızlık varsa o zaman yan etkisi olabilir

 

MR Görüntüleme-Gadolinyum içerikli

Leave a Reply