Obur diye de adlandırılan element Flor (F)

Atom numarası 9, atom kütlesi 18,998403 olan periyodik tablonun obur elementi flor ile tanışın.

Obur denilmesinin sebebi Rus bilim insanı Fersman’ın ona obur diye adlandırmasından kaynaklanıyor. Kendini serbet halde doğada bulmak mümkün değil. Her zaman yanında birileri de vardır. Bileşikleri halinde bulmak çok daha mümkün.  

Adını nereden almış? diye merak ediyorsanız latince ”fluo”dan gelen anlamı ise akış olan sözcükten geliyor. Yunanca ise yıkıcı anlamına geliyor.

Floru serbest halde doğada bulmak mümkün değil dedik. Serbest hale getirmeye çalışan bilim insanları ciddi kazalar yaşamışlardır. Örneğin, floru izole etmeyi başaran George Gore elektrolitik süreçten geçirdi ama hidrojen gazıyla patladığında kaza meydana geldi. Flor hiç izole edilemedi mi? Henri Moisson, bu obur elementi izole ederek Nobel Ödülüne layık görüldü.

Peki Henri Moisson, nasıl patlamaya neden olmadan floru izole etti?

Henri Moisson, patlamanın sebep olduğu hidrojeni flordan uzak tutarak kazaları engellemiş oldu. Elemti elde etmek için elektrolizi kullandı. Hiç mi kaza geçir mi? Evet, patlamayı florinle hidrojeni ayrı tutarak engelledi ama kendisi bir çok kez florin gazından  zehirlenerek çalışmaları ertelendi.

Sadece Henri Moisson değil İrlanda Bilim Akademisi üyesi Knox,Fransız kimyager Nikless de florun kurbanı olmuşlardır. Bir çok bilim insanı da yaralanmıştır. Yaralananlar arasında Gay-Lussac da bulunmaktadır.

Flor izole edildi ama depolanabildi mi?

Bir çok kazaya neden olan element floru izole etmek mümkün oldu ama depolanması zordu. Camı aşındırabilme özelliğine sahip hidrojen florürü depolamak serbest halde bulunan flordan daha kolaydır. Hidrojen florür her ne kadar zayıf asit olarak bilinse dahi aslında güçlü asit olarak bilinir.

Flor hayatımızın neresinde var?

Her sabah ve akşam rutinimizde olan diş fırçalamada macunların içerisinde flor bulunur. Yemek yaptığımız teflon tencerelerin yapısında bulunur. Teflon da aslını ismini politetrafluoroetilen olarak bildiğimiz yapısından alır. Alışkanlık haline getirmemiz gereken içme sularının içinde bulunur. Deodorantların da yapısında bulunan florun günlük hayatımızda bir çok alanda kullanıyoruz. Bu alanlar sadece bir kaçı; kemoterapötik ilaçların da yapısında flor bulunur. Yapısının ismi: 5-fluorourasil

Depolanması sıkıntı, izolasyonu yapılabilmiş. Çalışma yapan bilim insanlarını epeyce uğraştırmış hatta kaza geçirmelerine sebep olan flor elementi periyodik tabloda yedinci grupta bulunan en reaktif elementtir. Kendisiyle reaksiyona güçlü bir şekilde girmeyen elementler; oksijen, helyum, neon ve argondur. Asal gazlarla az bileşik oluşturur.

 

 

 

 

 

Leave a Reply