DMT (dimetiltriptamin) beynin epifiz bezinden salgılanan bir maddedir. Ruhun molekülü veya üçüncü göz olarak da bilinir. Triptamin ailesinin en güçlü ve psikedelik etki gösteren yapısıdır. Hayvanlarda melatonin  hormonunun az, DMT hormonunun ise fazla salgılanması sonucu psişik etki özelliği biz insanlara göre daha fazladır. Bu durumun açıklamasına örnek olarak köpek ve kedilerin cinleri görebilmesini verebiliriz. İstisnasız bütün canlılarda DMT hormonu varlığını gösterir. Peki bitkilerde epifiz bezinin olmaması DMT hormonunun olmadığını mı gösterir? Cevap hayır. Çünkü epifiz bezi olmamasına rağmen bitkilerde de DMT hormonu vardır. LSD olarak bilinen halusülojen madde DMT kırmasıdır, günümüzde istihbaratta kişinin konuşmasını sağlamak için kullanılır. Arındırılmış DMT, uyuşturucu olarak kullanılmakta olduğu için kullanımı yasaktır. DMT’nin uyuşturucu olarak kullanılmasıyla farklı boyutlara geçiş sağlanır.

En önemli DMT kaynağı ‘’ayahuasca’’dır. Ayahuasca, banisteriopsis caapi bitkisinin dal ve yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilir, ‘’ şamanın suyu’’ olarak adlandırılır. Şamanların ayahuasca ile transa geçtikleri gerçeği vardır. DMT içeren diğer bitkiler şunlardır:

  • Psychotria viridis (yemkanyaşı)
  • Phalaris arundinacea
  • Phalaris (kuş otu)
  • Acacia (akasya)
  • Arundo donax (kargıkamışı)
  • Desmanthus illinoiensis

1)  Descartes’e göre epifiz bezi, ruh ile bedenin birleştiği gizemli bir noktadır. 

2)  İnsanlarda belirli durumlarda salgılanır.

  -Uyku halinde ve rüya görüldüğü zamanlarda DMT hormonunun salgılanmasında artış görülmüştür. Bu durumların dışında DMT hormonu ölüm ve doğum sırasında da fazla miktarda salgılandığı araştırılmıştır.
(Doğumda hem anne hem de bebekte DMT artışı söz konusudur.)

3) Doğu inanışlarında da üçüncü göz epifiz bezini sembolize eder.

4) Melatonin ve serotonin hormonlarıyla benzer yapıya sahiptir. 

5) DMT ile her şey daha renkli ve berrak gözükür. Asıl yeri olan Peru’da ayahuasca çayı denemiş bazı insanların anlatımına göre, bu çay bilinci yükseltip, hayata yeni bakış açısı kazanmak gibi terapi etkisi yapıyormuş.

DMT Hormonunun Kimyası 
C12H16N2

  DMT, nitrojen atomuna iki metil grubu eklenmesiyle oluşan triptamin türevidir. Kristal yapıdadır. Molekül ağırlığı 188.274 g/mol ‘dür. Erime noktası 46°C, kaynama noktası ise 60-80°C ‘dir. Seyreltik asetik asit ve mineral asitlerde çözünür. Isıtıldığı zaman zehirli bir gaz olan nitrojen oksit yayar. 

Leave a Reply