Antibiyotik ve penilisin arasındaki farklardan bahsedelim,

Penisilin Nedir?

Antibiyotik olarak da bilinir. Küflenen bir peynirin üzerindeki mantarlardan tespit edilmiştir. İğne ile vücuda zerk edilir. Tüm zararlı etkilerini içerir. Doktor kontrolünde önerilen şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde eğer penisilin alerjiniz varsa ölümle sonuçlanabilir. İlk iğnenin gözetim altında yapılması gerekir çünkü alerji testlerinde çıkmama ihtimali vardır.

Antibiyotik Nedir?

Bakterilerin üremesini durdurur. Belirlenen dozda kullanılması gerekir. Tıpta sadece az yan ekisi olan antibiyotikler kullanılır. Penisilinden sonra keşfedilmiştir.

Penisilin ve Antibiyotik

Penisilin 1911 yılında İskandinac bir keşifçi tarafından keşfedilmiştir. Antibiyotik ise Londra’da 1928 yılında Fleming tarafından keşfedilmiştir.
Penisilin doğal ve senteik olmak üzere iki başlık altındadır. Doğal olanalrın içinde de G ve V olarak iki çeşit bulunur. Sentetikte ise öok fazla çeşit bulunur. Antibiyotik çeşitleri sulfamidler, b-Laktam Grubu Antibiyotikler,tetracyclin grubu antibiyotikler, aminoglycosid grubu antibiyotikler,Makloid grubu antibiyotiklerdir.

Antibiyotikler bakterilerin üremesini engeller, penisilin bakterilerin hücre duvarı oluşumunu engeller. Antibiyotik dar spektrumlu ise bazı bakterilere etki ederken geniş spektrumlu ise ayrıca yararlı bakteri de öldürebilir. Bu durumda farklı semptomların oluşmasına neden olur. Antibiyotikler ve penisilinler bakterilerin sebp olduğu hastalıklar için üretilmişlerdir. Penisilin kanda aşırı miktarda bakteri bulunması, beyin iltihaplanmasında kullanılır. Antibiyotikler se bilinen soğuk algınlığı gibi üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlarda kullanılır. Şiddetli boğaz iltihaplanmalarında penisiline gerek duyulabilir. Bunun da sebebi kalp romatizmasına çevirmemesi için alınan bir önlemdir.

Antibiyotiklerin ve penislinin yan etkileri ve alerjik durumları söz konusu olabilir. Antibiyotiklerin ishal, ağızda mantar gibi etkileri görünebilirken penislinde en önemli durum alerjisidir. Öldürücü olabilir. Alerji testinde çıkmamasının yanı sıra ilk dozdan alındığında kendini göstermeyip sonrasında alerji oluşabilir. Deri testi yapılmalıdır. Ama bünyeniz hassas ise bu da ölümle sonuçlanabilir.

Reçetesiz kullanımı yasaklanan antibiyotikleri eczaneden doktor kontrolü olmadan satın almanız mümkün değildir. Hem antibiyotik hem penisilin kullanımında mutlaka dokorunuzun onayı olmalı onun belirlediği dozda ve belirlediği periyotta kullanılmalıdır. Aksi takdirde sağlığını için tehdit olabilir ve daha kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı‘nın da karar ile artık reçetesiz satılmamaktadır. 

Leave a Reply