Herkesin ilgi odağı olan bitkisel yağları cilt ve saç bakımlarımızda kullanıyoruz. Aralarından bazılarını yemeklerimize de katabiliriz. Bakımlarımızda da kullandığımız yağlar aslında bize tam anlamıyla fayda sağlamıyor ne yazık ki… Dikkat edilmesi  gereken noktalar mevcut.

Badem Yağı

En çok önerilen yağlardan biri olan badem yağını tatlı ve acı badem yağı olarak ikiye ayırıyoruz. Kaş, kirpik ve saç uzatmak için kullanılması gereken tatlı  bademdir. Tatlı badem yağı kökleri uyararak kılların uzamasını sağlar. İçerdiği E vitamini sayesinde hücreleri yeniler ve ölü hücrelerden arındırır. Badem yağı ise masaj yapmak için veya günlük bakım kürlerine eklenebilir. Acı badem yağı yanma yapabilirken tatlı badem yağı yanmaya sebep olmaz.

Argan Yağı

Özellikle saçları besleyen argan yağı cildi de besleyen  bir yağdır. Düzenli olarak saçlarda kullanıldığında saçların hızlı yıpranmasını önler. Güneşten de gelen zararlı ışınlardan saçı korur. Yazın tatile gittiğiniz dönemde düzenli olarak kullanırsanız hem güneş hem de denizin saçınızı yıpratmasını önlemiş olursunuz. Aynı zamanda boyun bölgesine bakım yapmak isteyenlerde akşamları kullanarak cildin hızlı yenilenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı

Cildiniz akneye meyilliyse veya menstrual dönemde sivilcelenme yaşıyorsanız çam terebentin yağını bölgesel uygulayabilirsiniz. Saç deriniz dahil cildinizin bazı bölgelerinde kepeklenme ve deri döküntüsü gibi sorununuz varsa bunları tedavi eder.  İçerisinde bazı zararlı kimyasalların bulunduğu şampuanlara katarak kimyasalların derinize direkt nüfus  etmesini maskeleyerek koruyabilirsiniz. Böylece saç bakımınızı kolaylaştırmış olursunuz.

Jojoba Yağı

Saç derilerinde meydana gelen sedef gibi rahatsızlıklarınız varsa kullanabilirsiniz. Jojoba yağı bakterilerin neden olduğu rahatsızlıkların da önüne geçer. Hızlı emilir. Cildi besler, hücreleri yeniler ve A,B1,B2,B6 ve E vitaminlerini de barındıran jojoba yağı omega 9 bakımından da zengin olmasından kaynaklı nemi cilde ve saça hapseder. Cildin ürettiği sebumla neredeyse aynı kimyaya sahiptir.  Jojoba yağı masajlarda da kullanılabilen özel bir yağdır.

Hint Yağı

Ağır bir yağ olan hint yağı temizleyici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda cildin uzun süre nemlendirir. Saç dökülmelerini önler ve uzamasına katkı sağlar. Saç dökülmeleri sonucu saç çıkarma özelliği yoktur. Sadece dökülmelerin önüne geçer.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Akne ve sivilceye meyilli ciltler rahatlıkla uygulayabilir. Kayısı çekirdeği yağı anti bakteriyel özelliğe de sahiptir. Ciltte bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmaların önüne geçer. Cilt tarafında hızlı emilmez. Eğer kuru bir cildiniz varsa da uygulayabilir yumuşak bir doku elde edebilirsiniz. Kuru ve hassas ciltler temizlemek amacıyla kullanabilir.

Avakado Yağı

Mutfağımızda da kullanabileceğimiz avakado yağını mutfaktan sonra en fazla saçlarımızda kullanabiliriz. İçerdiği D vitamini sayesinde hafif bir yağdır. Cilt için bakım rutinlerine de eklenebilecek olan avakado yağını shea yağıyla karıştırıldığında iyi bir ideal yağ formuna dönüşür.

Shea Yağı

Shea  yağı cildin nem ve su dengesini korumak için en ideal yağlardan bir tanesidir. Cilde nemi hapsederek korunmasını sağlar.  Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından korunmak için doğal bir yöntem arayanlar shea yağını kullanabilir. SPF değeri 3-6 arasında değişiklik göstermektedir. Antiokdidan özelliği vardır. Kuru ve hassas ciltler için ideal bir nemlendiricidir. A ve E vitamini barındırır. Bu vitaminler sayesinde kırışıklıkların önüne geçer.  Eğer cilt lekeleriniz varsa, kaşıntı, döküntü mevcutsa kullanabilirsiniz. Saçları da koruyan bir yapıya sahipir ve ciltte peeling olarak dahi kullanılabilir.

 

 

 

Leave a Reply