Düşünebilen atom yığınlarının hareketleri, onlara ne kazandırıyor hiç düşündünüz mü? Richard Feynman’ın dediği gibi biz, Evren içerisinde bir atom gibi olsak da, atomlardan oluşan bir Evren’iz! Kesin bilgilere erişemesekte aslında kimya, canlıyı keşfetme amaçlı başlamış olabilir.

Canlılık varsa nefes alıyorsak kimyaya ihtiyaç var. Peki ya spor yapmak bunun da mı kimyası var dediğinizi duyar gibiyim, sağlıklı olmak için spor yapmak şart bunu hepimiz biliyoruz. Neden? Sadece zayıf kalmak için mi yada fit gözükmek için mi? Sizlere bu konuyu açayım istiyorum.

  Öncelikle hayatımızda en önemli şeyin sağlığımız olduğu kavramı; vücut hareket halindeyken, beynimize yerleşiyor . Bu nedenle her türlü durumda önce sağlığımızı düşünür oluyoruz.  Çünkü spor yaparken  kanımızdaki oksijen miktarı artar, beyin hücrelerimiz gelişir ve akabinde düşünce ve duygularımız da olumlu değişimler husule gelir.

     Spor yaparken vücudumuzun performansında artış gözlenir ve oksijen kapasitesinin artığını kavradık. Kaslarınızın  kandan oksijen çıkarma  kabiliyetinde  artış gözlenmesi,  

  • Solunum sistemindeki kasların gücünün ve dayanıklılığın artmasını sağlar.
  • Anaerobik eşiği arttırır, bu da çabuk yorulmayı ve dolayısıyla kanda laktik asit birikiminin erken oluşmasını engeller.
  • Kalp rezervini artırır. Kalbinizin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır.
  • Endişe ve kuruntularınızı azaltır.
  • Streslerden korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur.
  • Sıcaklığa karşı tahammülünüzü artırır.

Vücudumuzda spor yaparken terleme meydana gelir. Terleme insan vücudunun göstermiş olduğu  kimyasal bir olaydır. Cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine katkıda bulunur. Zararlı toksinler dışarıya atılır. Hareket halindeyken ciğerlerimiz açılıp daha çok nefes alıp veririz bu kalp atışlarımızı hızlandırır.

Spor yaparken vücudumuzdaki insülin direnci azalır, kan şekerini kontrol altında tutmamız kolaylaşır. Hareket eden vücutta bağırsaklarda çalışması gerektiğini anlar bazen koşarken bize sesli uyarılar verir. Sen çalışırsan bende aktivasyon enerjimi sağlarım der.

Sırt bölgesindeki kaslar spor yaparken esneklik,kuvvet kazanır hareketsiz bir yaşam da onlar hiç etliye sütlüye karışmaz onları biz kimyayla ilgilenmeye zorlamalıyız. Yatarak sırtınızı rahatlatamazsınız.

Biraz da serotonin den bahsetmek istiyorum serotonin bir beyin kimyasalıdır. Sinir sistemi boyunca mesajların iletilmesine yardım eder. Bu nörotransmitter ruh halinin, iştahın ve uyku-uyanıklık döngüsünün düzenlenmesi gibi birçok fonksiyonda görev alır. Bu yüzden serotoninin vücudumuzdaki miktarı çok önemlidir.

http://mahmure.hurriyet.com.tr/saglik/genel-saglik/saglikli-bir-ruh-hali-icin-bilmeniz-gereken-4-hormon_1113052

Halk arasında mutluluk hormonu diye de bilinir bu kimyasalın büyük bir kısmı bağırsak hücrelerinde yer alır , geri kalanı beyindeki sinir hücrelerinde sentezlenir.Yapılan birçok araştırmada egzersizin serotonin salgılamasını arttırdığı görülmüştür.

Neuropsychopharmacolog dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre sporun serotonini arttırması iki şekilde olur motor aktivitenin, beynin gönderdiği serotonin üretimi sinyallerinin sıklığını arttırması ve düzenli spor yapmanın serotonin öncül maddesi olan triptofan salgısını arttırmaktır. Tam olarak bu kimyasal reaksiyonlar çözülememiş olsa da egzersizin serotonin düzeyini  arttırdığı  açıktır.

Vücudumuz  spor yaparken kaslardaki acıyı hafifletmek için kimyasal uğraşlara girer ve bizi mutlu etmeye çabalar. Antistres, hepimiz stresle az yada çok savaş halindeyiz. Vücutlarımızda da kimyasal savaş var desem ama bu silahlar yararlı kimyasallar.

In any team sport, the best teams have consistency and chemistry.
Roger Staubach

Sizi endorfinle tanıştırayım. Endo endokrin (hormonlarla ilgili olan) Morfin ise  bildiğimiz ağrı kesici anlamındadır. Anti stres bir hormondur. Ağrı eşiğini yükseltir.  Hareket, egzersiz, spor , acı ve  heyecan gibi durumlarda salgılanır. Royal Edinburgh Hastanesinde doktor David Week’in önderliğinde, 3500 kişi üzerinde uzun yıllarca yapılan araştırmalarda; endorfin salgısı yüksek kişilerin daha genç gözüktüğü saptanmıştır. Bu sihirli kimyasal, acı hissimizi çok ciddi düzeyde kontrol eder vücuda güç verir. Endorfinin yüksek düzeyde salgılandiğı durum Düzenli egzersiz yapmaktır  uzun süre düzenli egzersiz yapan kişilerin egzersiz yapmadıklarından huzursuz olmalarının sebebi de  endorfindir. Ama bu  iyi bir bağımlılıktır.

 Özetlersek vücudumuzun  kimyasal yapısı için  spor yapmak  çok önemlidir  bu süreçte vücudumuzda  birçok  reaksiyon gerçekleşir. Maksimum  oksijen kapasitemiz artar  Kandaki iyi Kolesterolü  HDL  arttırır  kalp rezervini arttırır. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa  bunu kontrol etmek için  aldığınız  ilaç ihtiyacını azaltır bağ ve bağ dokuları nasıl kuvvetlenir yaşa bağlı olarak oluşabilecek sakatlıklar azalır. Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur spor yapmak  dertlerinizin azalmasına  neşenizin, eğlenmekten aldığınız zevkin artmasına kısaca; Hayatınızı anlamlandırmaya  yardımcı olur  ve vücudunuz  bu süreçte  size  yardımcı olacak bütün kimyasal işlevlere sahiptir.

Sağlıklı kalın, Kimya ile kalın.

Amine Tirek

Amine Tirek

Ege University Faculty of Science, Department of Chemistry Istanbul University Economics

Leave a Reply