Asbest, diğer adı amyant olarak da bilinmektedir. Asbest pekmezlerde de kullanılan bir mineral türüdür. Pekmezin şırası için eklenen mineralin kansorejen etkisi vardır.

Bu mineral lifli bir yapıya sahiptir. Kanserojendir ve Anadolu’da ceren toprağı, çorak toprak, çelpek, höllük ve ak toprak diye de bilinmektedir.

Asbest

Asbest ısı ve elektriği iletir aynı zamanda asitlere karşı dayanıklıdır. Bir çok alanda kullanılmıştır ama kanserojen olduğu tespit edildikten sonra bu mineral, öldürürcü toz adını almıştır. İlk olaraks sihirli madde olarak bilinen asbest, günümüzde 3000den fazla kullanım alanı vardır. Uçak, gemi, otomobil sanayisi buna örnektir. İnsan sağlığını tehdit eden kanserojen bir madde olduğu için bir çok hastalığa neden olur. Bu hastalıklar:

Aspestoz liflerindeki mineralleri açmak için bir asit salgılar. Bu asit karaciğerde yaralara neden olur. Ortaya çıkması 10-20 yıl arasında değişir.

Bu asbestin neden olduğu en tehlikeli hastalık, Mezotelyomadır. Akciğer zarını etkileyen bu durum sürekli nefes darlığı ve ağrı ile ortaya çıkar ancak akciğer zarı biyopsisinde tespit edilir.

Çok düşük miktarda da olsa suda ve havada bulanan asbest Anadolu’da çok sık kullanılır ve zararları pek bilinmemektedir. Köylerde bu madde ile badana yapılır, evlerin damlarına serilir. Bazı yörelerde ise ısıtılarak çocuklar bu toprağa sarılır. Zararlı olarak tespit edilen bu madde Çevre ve Orman Bakanlığınca üretimi ve kullanımı yasaklanmıştır.

Bu hastalıklara asbest fabrikalarında çalışmak da neden olur. Korunma yöntemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pekmez ve Asbest

Pekmez toprağı olarak da bilinen asbest, asbest yataklarının bulunduğu alanlarda ortaya çıkan kalsiyum, karbonat ve kireç içerek beyaz bir mineraldir. Pekmez yapılırken yapılan meyvenin şırası çıkartılır. birsüre kaynatıldıktan sonra şıraya pekmez toprağı eklenir. Eklenmesinin nedeni, duru hale getirmek, kolay süzülmesini sağlamak ve ekşi tadın giderilmesi içindir. 5 saat dinlendirildikten sonra Tortusu dibe çöktükten sonra durusu tekrar kaynatılır. Pekmez toprağının zararlı olduğu tespit edildikten sonra asbestsiz pekmez yapılmaya başlanmıştır.

Topraksız pekmez yapımı ise ısı, jelatin,soğuk uygulamalarıyla yapılır. Bu yöntem uzun sürer. Bazı bölgelerde kolay ve hızlı olduğu için hala beyaz toprak kullanılır.

Leave a Reply