Antioksidan, vücudumuzda hazır bulunan veya beslenme ile de alabileceğimiz bir kimyasal maddedir.

Antioksidanları vücudumuza aldığımızda yaptıkları en önemli görevleri, çoğalmasını istemediğimiz serbest radikallerin oluşumunu önlemesidir. Antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşarak hem hastalıktan korumak hem de yaşlanma kaynaklı olumsuz etkileri geciktirmek konusunda önemli bir rol oynuyor. Şimdi ise beslenme yoluyla aldığımız antioksidanlardan elajik asit, gallik asit ve kuersitinden bahsedelim. 

ELAJİK ASİT NEDİR? (C14H6O8)

Elajik asit, bazı bitkilerde bulunan ve güçlü antioksidan özelliğine sahip olan bir yapıdır. DNA mutasyon hasarını önleme gücü olan fenolik asittir. Güçlü antioksidan ve mutasyon önleyici davranışlarından dolayı kanser hastalığına yakalanma oranını düşürür. Elajik asit gibi anti-mutajenik etki gösteren bileşikler, DNA yapımı ve onarımından sorumlu P53 geninin bozulmasını önlemektedir. P53 geninin, kanser hücreleri tarafından bozunduğu bilinmektedir. 

ELAJİK ASİT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Elajik  asit, kırmızı renkli meyve/sebzeler ile ceviz içerisinde bulunmaktadır. Yaban mersini, vişne, böğürtlen, kırmızı üzüm, nar, kızılcık, ahududu, frambuaz gibi meyveler içerisinde bolca bulunur. 

KUERSETİN NEDİR? (C15H10O7)

Kalp sağlığı, dayanıklılık, bağışıklık sistemi ve daha birçok sağlıklı özelliğiyle bizlerin ihtiyaç duyduğu doğal bir bileşiktir.  

Kuersetin sağlığa olan faydalarından dolayı yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Antik çağ insanları sağlık iksiri olarak kuersetin açısından zengin olan nar suyuna büyük bir önem vermiştir. 

KUERSETİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

  • Yeşil yapraklılar
  • Soğan
  • Elma
  • Domates 
  • Brokoli

GALLİK ASİT NEDİR? (C7H6O5)

Gallik asit, 3,4,5-trihidroksibenzoik asit olarak bilinen organik bir asittir. polifenoller, yapılarının bir parçası olarak galik asit içerirler. Bir bileşik, başka bir moleküle ester bağı ile bağlandığında, gallat adını alır. Örnek olarak, yeşil çay fenolleri EGCG ve epikateşingallat verilebilir. Bu bileşikler, kateşinler olarak bilinirler. EGCG tek başına çok önemli bir antioksidandır, kalp hastalıkları ve kanser karşıtı becerisi birçok çalışmaya konu olmuştur. 
Diğer tüm fenolik bileşikler gibi gallik asit de hücrelere zarar verebilen serbest radikalleri nötrize eden kuvvetli bir antioksidandır. Gallik asitin, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelere toksik etki gösterdiği bulunmuştur. 

GALLİK ASİT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

  • Mazı
  • Sumak
  • Güvercin ağacı
  • Çay yaprağı

Gallik asit, üzüm çekirdeği ve dallarının aynı zamanda fermantasyon sürecinde meşe ile temasından elde edilen fenolik bir bileşiktir. 

Leave a Reply