Antibiyotik; hemen hemen herkesin hakkında yorum yapabildiği ancak nereden gelmiş? Nereye gidiyor? Diye sorgulamadığı, şu aralar ”zararlı kullanmayın” diye kamu spotu oluşturulan ilaçlar. Peki kim bu antibiyotikler? Neden önceleri sen bir antibiyotik iç ayağa kalkarsın denirken şimdilerde zararlı bak içmeyin diye diretiliyorlar bize.

Halk, sürü psikolojisinde ilerletiliyor çogunluk ne diyorsa odur, televizyonda o kadar diyorlar zararlı demek ki… Detaylı bir açıklama ya da ben bunu öğrendim, bu bilgi beni tatmin etti dedirtmiyorlar.Bu biraz da arz taleple ilgili halk bilgiyi talep etmiyor bilgi almıyor. Sonuç bu, ona göre hareket et. Bununla ilgili de çok konuşulabilir ancak başlığımıza dönelim isterseniz.

Doğadan- küflerden elde edilen antimikrobik ilaçlara antibiyotik (ör:penisilin), laboratuvarda sentetik olarak elde edilen antimikrobik ilaçlara antibakteriyel (ör: sülfonamidler), doğal olanların laboratuvarda güçlendirilmesine semisentetik antibiyotik denir ancak antibiyotik kelimesi rutinde hepsini kapsayacak anlamda kullanılır.

Antibiyotikler, enfeksiyonlar ve onlarla ilişkili bakteriler ile mücadele etmemizde yardımcı oldukları kadar, vücudun kendi bağışıklık hücrelerinin bakterileri öldürme gücünü de azaltıyor olabilirler. Bu durum, gelecekte enfeksiyonlara müdahale ederken antibiyotik kullanma şeklimizi etkiler artık bu ilaç bana etki etmiyor önceden iyi gelirdi sözleri bu yüzden ve ayrıca antibiyotik direncinin artışıyla mücadele etme konusunda bazı ipuçları sağlayabilir. Antibiyotik direnci, bakterilerin ilaçlara uyum sağlayarak hayatta kalmalarına sebep oluyor. Yani antibiyotik alıyorsun vucüdündaki bakteri onunla ahbap zaten mutlu mesut birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Massachusetts’daki Harvard ve MIT Broad Enstitüsü’nden takım üyesi Jason Yang şöyle söylüyor: “Antibiyotikler, özellikle bağışıklık hücreleri olmak üzere, hücrelerle beklemediğimiz şekillerde etkileşime giriyor.”

Anlayacağınız; antibiyotiklerin, hücrelerde devam eden kimyasal süreçler üzerinde bizim düşündüğümüzden daha derin etkileri olabileceği anlamına geliyor. Bu durum, tedavilerin etki miktarını büyük ölçüde değiştirebilir. Ancak söz konusu durumun nedenini öğrenebilirsek, o zaman gelecekte antibiyotik direncini frenleyebiliriz.Ayrıca antibiyotiklerin, ilave ilaçlarla veya ilave ilaç olmadan, bağışıklık sisteminin işini yapmasını ne kadar engelliyor olabileceği meselesi de var.Bu fikir tamamen yeni bir şey değil: önceki senelerde yapılan bir araştırmada, antibiyotiklerin insan bağışıklık sistemine bazı şekillerde zarar verebileceği bulundu.

Yıllarca mucize ilaçlarımız olarak başımızın taçı olan antibiyotiklerin bağışıklık sistemimize verdiği zararlar uzun süreçlerde gerçekleşiyor olabilir.Biz millet olarak anı ciddiye aldığımız için bunu önemsemedik belkide. Sizlere yakın vadede olan zararlarından da bahsetmek istiyorum. O kadar dişlerimi fırçalıyorum asitli bişey içmiyorum sigara içmem bu dişleri niye sarı diyorsan eğer belkide antibiyotiklerle aran iyidir yada bazen gözlerin renkleri ayırmakta zorluk yaşıyorsa. Doğum yapan anne çoçugunun sarılıgı uzun mu sürdü hamilelikte hamileliğe uygun olanlar bile olsa antibiyotik almış olabilir misin? Birde idrarının rengi seni korkutuyor olabilir bunun için de antibiyotikleri düşün derim.

 

Antibiyotikler hep mi zarar derseniz tabikii hayır..

Herşey kararınca alınmalı, bu kadar kötü birşey olsaydı Sir Alexander Fleming  birlikte Oxford’lu Florey ve Chain, penisilinin kitle halinde elde edilmesinden 1945 yılında Nobel Ödülünü kazanamazdı.Enfeksiyon ya da iltihapların giderilmesini sağlayabilirler, önemli hastalıkların tedavisinde ciddi bir kurtarıcı olabilirler. Ancak vücudumuza zarar vermeden uygulanırlarsa. Son çare olarak başvurunuz hepimizin vücudu yaradılıştan bir savaşçı önce ona izin verin kendi savaşınızı kendiniz mağlup etmeyin.Kimyasallar güzeldir, onları tanıyıp kullandıkça…

Sağlıkla Kalın

Amine Tirek

Amine Tirek

Ege University Faculty of Science, Department of Chemistry Istanbul University Economics

Leave a Reply