Sivilce Oluşmasının Sebebi

Sivilce, ölü deri ve kirin neden olduğu gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur. Ergenlik döneminde hormonların değişmesi üzerinde de çıkarlar. Aktif yağ bezleri, hormonal dengesizlik, stres veya ilaçlardan kaynaklanabilir.

Düzenli cilt temizliği yapılmasıyle kir ve ölü deri gözenekleri tıkayarak siyah noktalara onlarda sivilceye neden olmaz. İleri vaklarda doktorunuza danışmanızda ve gerekli testlerin yapılması sonucu size uygun ilaçları kullanmanızda fayda olacaktır. Kesinlikle bir başkasına verilen ilacı kendi cildinizde denemeyiniz.

Sivilce için evde hazılayabileceğiniz en basit yöntemlerden biri tarçın ve limonun karıştırılması sonucu cilde uygulanmasıdır. Eğer hassas bir cildiniz varsa limon cildinizi yakabilir.

  • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
    •  1 çorba kaşığı tarçın

Haftada 2 veya 3 kere uygulayabilceğiniz bu karışımı 15-20 dakika bekletip yıkayın.

Sivilce Çukurları

sivilceler ciltte iz, leke veya çukur bırakabilir. Banyoda parmak kesesiyle düzenli olarak haftada 2-3 kere kese yapın. Haftada 1-2 kere kahve telvesiyle peeling yapabilirsiniz. Kahve telvesinin içine maden suyu ve limon suyu da ekleyebilirsiniz. Bu karışım iltihaplı akne olan bölgeye uygulanmamalıdır!

Çukurlar için bir çok yöntem vardır. Bunlardan bazıları

Estetik cerrahlar tarafından verilen bir  jel/krem, geçici çözüm oluyor. Kullanımı bıraktıktan sonra cilt eski haline geri dönüyor.

Fraksiyonel lazer cilt yenilemek amaçlı kullanılan en son sistem cihazlardır. Fraksiyonel lazerler, tedavi edici etkisi yüksek yan etkisi düşük olmaları sebebiyle, en çok tercih edilen yöntemler olmuşlardır. Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde ilk seçilen edilen yöntemlerdendir.

Kimyasal peeling cildi canlandırmak amacıyla uygulanan kimyasal maddelerle cildin hasarlı üst kısmının “soyulması” işlemidir.

Bir diğeri ise mikro iğneleme denilen roller tedavisidir. Piyasada dermoroller olarak bilinmektedir. Kürleri uygulamadan önce önce antiseptikle dezenfekte edilmiş rollerı cildimizde gezdirdikten sonra uygulanırsa cildin alt katmanlarına

Sivilce sonrası kalan geniş gözenekler için evde uygulayabileceğiniz karışımın tarifi: 

Peeling:

2 yemek kaşığı nohut unu
2 yemek kaşığı pirinç unu
Gül suyu

Malzemeleri bir kapta karışırın. Cildinize çok bastırmadan yuvarlak hareketlerle uygulayın ve soğuk suyla yıkayın.

Tonik:

2 çay kaşığı domates suyu
2 çay kaşığı limon suyu
4 çay kaşığı gül suyu

Malzemeleri karıştırıp pamuk yardımıyla cildinize tampon harekelerle uygulayın.

Yüz Maskesi:

1 çay kaşığı muller mite kili veya fuller toprağı
1 çay kaşığı yoğurt
Gül

Malzemeleri karıştırıp maskeyi yüzünüze uygulayın. 25-30 dakika sonra soğuk suyla durulayın.

Bu işlemleri yapmadan önce küçük bir bölgede alerji denemesi yapın.


UYARI!: Evde hazılanacak maskeler maksimim 3 gün buzdolabınızda saklayıp kullanabilirsiniz. Her zaman düzenli olarak ve taze bir şekilde uygulanırsa sonucu olumlu olacaktır.
Dermotolojik ilaçlar kullananlar varsa doktorunuza danışmadan denemeyin.

Leave a Reply