Bu grubun elementleri Ti (titan), Zr (zirkonyum),Hf (Hafmiyum), Rf (rutherfordiyum). Atom numaraları sırası ile 22-40-72-104’dür.

Zr ve Hf’ nin kimyasal özellikleri, lantanit büzülmesinden dolayı yarıçaplarının birbirine yakın olması nedeni ile birbirine benzerlik göstermektedir. Saf Ti, hekzagonal ve kübik sistemde kristallenebilmektedir. Ti, havadan kolaylıkla etkilenmemektedir. Ancak, 600 °C’ de TiO2 ve 800 °C’ nin üzerindeki sıcaklıklarda TiN vermektedir. Bu durum, Ti’ nin korozyonunu önlemektedir. Zr, ateşe çok dayanaklıdır. Sertliği, çeliğin sertliğine yakındır. Α ve β olmak üzere iki şekli bulunmaktadır. Hf, korozyona karşı oldukça dirençlidir. Çok ince taneli Hf, havada kendiliğinden tutuşabilmektedir. Hf, derişik alkalilere karşı dirençlidir. Fakat yüksek sıcaklıklarda oksijen, azot, karbon, bor, kükürt ve silisyum ile tepkimeye girmektedir.

Önemli Minerali

TiO2 (Titanyum dioksit)

En beyaz boya maddesidir. Gıda renklendiricisi olarak kullanılır. süt ürünleri, şekerleme ve şekerli beyaz karışım gibi beyaz renkli gıdalarda rengini ve parlaklığını arttırmak için renklendirici olarak kullanılır. UV ışığa duyarlı olan gıdalarda ise titanyum dioksit, gıdanın raf ömrünü arttırmak ve bozulmayı önlemek için de kullanılabilir.

Kullanım Alanları

Çelik kadar serttir ve Ti çeliği yapımında kullanılmaktadır. En önemli bileşiği olan TiO2, dış etkilere karşı dayanıklıdır. Kristal TiO2, kırma indisinin elmastan daha yüksek olması nedeni ile süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Fakat elmas gibi sert olmadığından kolayca çizilebilmektedir. TiO2, en beyaz boya maddesidir. BaSO4 ile karıştırılarak titan beyazı adı altında boya endüstrisinde kullanılmaktadır. Ti’ nin Fe, Al, V ve Mo ile verdiği alaşımlar, havacılıkta (jet motorları, füzeler ve uzay araçları), otomotiv sanayide (yüksek hız, titreşim ve yüksek ısının söz konusu olduğu araç kısımları, motor türbin kanatları), kimya endüstrisinde (kaplar), endüstriyel işlemlerde (kimyasallar ve petrokimyasallar, arıtma santralleri, kâğıt hamuru ve kâğıt), yiyecek ve ilaç endüstrisinde (su temizleme tankları), tıpta (protezler, implantlar, dental endodontik malzemeler, dental implantlar), spor eşyalarının, mücevherlerin ve cep telefonlarının yapımında, güneş gözlem evlerinde ve deniz suyuna karşı dayanıklı olduğundan denizden tatlı su elde edilmesinde, gemi donanım parçaları imalinde kullanılmaktadır.

Leave a Reply